Android’de Pil Performansını Artırmak

Android’de pil performansını artırmak mümkün! Android işletim sistemli her akıllı telefon elbette bir batarya içeriyor ve kullanıcılar daha uzun pil ömürlerine sahip cihazlar edinmek istiyor. Günümüzün akıllı telefonlarında pil ömrünün en can sıkıcı konulardan biri olduğunu söylersek herhalde yanılmış olmayız. Cihazlarımızı yüksek ekran parlaklığında, internet trafiği etkin şekilde kullandığımızda veya oyun oynadığımızda şarj hızla tükeniyor. İyi bir planlama ve optimizasyon ile Android’de pil performansını artırmak hayal değil.

Android’de Pil Performansını Artırmak

Cheetah Mobile tarafından geliştirilen Battery Doctor uygulaması ilk etapta basit tasarımıyla dikkat çekiyor. Akıllı telefonunuzun pilinin sağlık durumu profilini gözler önüne serebilen araç pil ömrünü artırmanıza katkı sağlayacak çeşitli seçenek ve ipuçları içermekte.

Android'de Pil Performansını Artırmak 11

Arayüzde cihazınızın mevcut pil durumuyla farklı kullanım senaryolarında neler yapabileceğinizi görebiliyorsunuz. YouTube’da sürekli video mu izliyorsunuz? Uygulama mevcut pil seviyesinde ne kadar süre video akışı alabileceğinizi size söyleyebiliyor. Cihazınızla hiçbir şey yapmayacaksanız da pil tamamen tükenmeden boşta ne kadar bekleyebileceğini öğrenebiliyorsunuz.

Battery Doctor cihazınızda aktif olarak çalışan uygulamaları ve onların ne kadar pil tüketimi gerçekleştirdiğini tespit ediyor. Bu bilgiler ışığında ayarlarınızı yöneterek pil ömrü optimizasyonu yapabilirsiniz. Seçenekler arasında Wi-Fi ve GPS’i devre dışı bırakma, ekran parlaklığını ayarlama ve Bluetooth bağlantısını kapatma var. Battery Doctor bu seçeneklerin pil ömrüne ne ölçüde katkı sağladığını gösteriyor.

Android'de Pil Performansını Artırmak 22

Uygulama şark kayıtlarını da tutuyor. Cihazınızı kaç defa tam ve yarım şarj ettiğinizi biliyor. Akıllı telefonunuzu pil seviyesi % 100’ün altında ve % 20’nin üzerindeyken şarj etmenizi öneriyor. Bünyesinde pil performansını artırmak için çeşitli ipuçları ve tavsiyelerin yanı sıra CPU ve bellek kullanımı, Wi-Fi ve mobil şebeke, sistem çalışma zamanı ve donanımsal özellikler gibi detaylar var. Şarj hatırlatıcısı da ayarlanabiliyor.

Android'de Pil Performansını Artırmak 33

Akıllı telefonlara pil seviyesi ve çeşitli kullanışlı kısayollar içeren widget eklenebilmesi beğenimizi kazandı. Android işletim sistemli akıllı telefonunuzun pil ömrünü uzatmak istiyorsanız Battery Doctor uygulamasından yardım alabilirsiniz.

Google Chrome Geçmişini Temizlemek

Samsung Galaxy J7’nin Teknik Özellikleri Belli Oldu