Yavaş Şarj Olan Android Nasıl Düzeltilir

⁠⁠⁠


Yavaş Şarj Olan Android Nasıl Düzeltilir

Android telefonunuzu ve diğer tüm akıllı telefonları dizüstü bilgisayara, PC‘ye ya da Mac‘e bağlayarak veya bir duvardaki prize takarak şarj edebilirsiniz. Bazen telefonunuzu bir dizüstüye bağladığınızda şarj olmasının saatler aldığını ancak prize taktığınızda daha hızlı şarj olduğunu farketmişsinizdir. Bunun dizüstünün telefonu hızlı şarj edemediğinden kaynaklandığını düşünebilirsiniz ancak bahsetmek istediğimiz asıl konu bu değil. Bir Android telefonun yavaş şarj olmasına sebep olan birçok farklı şey vardır. Örneğin bunlardan birinin arızalı kablo olması gibi. Problemi çözmek için önce doğru tespit yapmak gerekiyor. Bizde yavaş şarj olan Android telefon nasıl düzeltilir bu yazımızda basitçe anlattık.

Yavaş Şarj Olan Android Nasıl Düzeltilir

Android 6.0 ve üstü versiyonlarda telefonunuzun yavaş mı yoksa normal hızda mı şarj olduğu size kilit ekranında gösterilir. Normal şarj oluyorken ekranda ‘Şarj Oluyor‘ yazısı çıkarken yavaş dolduğunda yine kilit ekranından bildirilir. Kablonuzun bozuk olup olmadığını test etmek için aşağıdaki adımları gözden geçirin.

1. Dizüstünüz bataryadan mı çalışıyor?

Eğer dizüstü bilgisayar bataryadan güç alıyorsa yani prize bağlı değilse, dizüstünüzdeki işletim sistemi ya da donanım USB portlarına aktarılan maksimum enerjiyi azaltarak telefonunuza gönderilen gücün kısıtlanmasına neden olabilir. Bu genellikle düşük donanıma sahip dizüstü bilgisayarlarda daha sık görülür. Zira sahip oldukları kısıtlı bataryaları herhangi ekstra bir bileşene güç aktarmada yetersiz kalır. Sisteminizi prize ya da herhangi başka bir güç çıkışına bağlayarak cihazınızın normal hızda şarj olup olmadığını test edin.

2. USB portu bozuk ya da yavaş olabilir.

Cihazınızı bağladığınız USB portunun arızalı olması telefonunuzun her zaman olduğundan çok daha yavaş şekilde şarj olmasına neden olabilir. Eğer farklı başka USB portları onların üzerlerinde test edin. USB 3.0 portları daha eski teknoloji USB 2.0 portlarından daha fazla miktarda güç sunduklarından cihazları daha hızlı şarj ederler. Bu portları genellikle üzerlerinde mavi renkli şeritleriyle ayırt edebilirsiniz. Cihazınızı bu portlara bağladığınızda dolum süresi neredeyse iki kat azalır.

Yavaş Şarj Olan Android Nasıl Düzeltilir

3. Prize bağlıyken farkı gözlemleyin.

Eğer yukarıdaki çözümleri denedikten sonra cihazınızı duvardan gelen bir prize bağlayarak şarj ettiğinizde hala yavaş şarj oluyorsa sorun büyük ihtimalle sahip olduğunuz veri kablosundan kaynaklanıyordur.

Çözüm

Yukarıdaki tüm adımları gözden geçirdikten sonra telefonunuzun yavaş şarj olmasına neden olan şeyin kablonun kendisi olduğuna karar kıldıysanız bunu yeni bir tanesi ile değiştirmeniz gerekiyor. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir husus var. Orijinal şarj kabloları çok ucuz olmadığından üçüncü parti dediğimiz biraz daha zayıf bileşenlerle üretilen şarj kablolarına yönelmemeye özen gösterin. Bunlar hem orijinal kablonuzdan aldığınız verimliliği sağlamayacağı gibi kolay bozulmaya meyillidirler. Hatta orijinal şarj kablonuz kadar hızlı şarj yapamayabilirler. Ucuz diye alınan bu kablolar uzun vadede orijinallerinden daha çok masraf çıkarmaktalar. O nedenle her zaman Android sertifikalı ürünlere yönelin. Bunların üzerlerinde onaylı olduklarını gösteren ibareler yer alır. Bu ibarelere güvenmek içinse bilinen mağazalardan alışveriş yaparak işinizi garantiye alabilirsiniz.

Cihazınızın neden yavaş şarj olduğunu anlamanın yolları bunlar. Umarız size yardımı olmuştur. Eğer siz de bu sorundan müzdarip olduysanız bizlerle paylaşın.


⁠⁠⁠


[Toplam:6    Ortalama:3.2/5]

5 Yorum

YORUM YAZ
 1. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir husus var. Orijinal şarj kabloları çok ucuz olmadığından üçüncü parti dediğimiz biraz daha zayıf bileşenlerle üretilen şarj kablolarına yönelmemeye özen gösterin. Bunlar hem orijinal kablonuzdan aldığınız verimliliği sağlamayacağı gibi kolay bozulmaya meyillidirler.

  Orijinal kullanıyorum hocam. Ona rağmen çok yavaş yapıyor. Sorun acaba telefonun jack girişinde midir?

 2. Telefonu farklı şarj aletleriyle kablolariyla denedim. olmadi telin sarj girisini yeniledim. olmadi bataryayi yeniledim. Olmadi telefonu fabrika ayarlarina cektim. ama hepsinde ayni sorun usb modunda bilgisayarinizin verdegi dusuk akom nedeniyle yavas sarj diyor. birde pcye bagladigimda telefonun icine ulasamiyorum. verileri alamiyorum. sorun ne olabilir. telefonum Lg p725 3 d max. Ama aksam telefonu nas’ın usb girisine taktigimda verileri nas uzerinden gorebildim. pc olmuyor.

 3. ya abi telefonum lg g4c şuan neredeyse şarj olmuyor 30 dkda 4 sarj oluyor telefonum daha 8 aylık nedeni ne olabilir ?

 4. Merhaba
  peki aynı şarj cihazıyıla iki farklı telefonu şarj ediyoruz .telefonlardan biri hızlı diğeri yavaş şarj olıuyorsa nedeni nedir.kablodan olamaz herhalde
  teşekkurler

 5. Bu sorun için kesin çözüm;
  Adaptörünüzde de sorun olabilir ama bu cok küçük bir ihtimal azda olsa rastlanır.
  Soketin ucuna bakın 5 diş olur biri çıkmıştır zor düzelir buda az raslanır.
  Telefonun sarj girişinde 5 diş vardır biri çıkmıştır zor düzelir buda az raslanır. (deneyin tüm kablolarda aynı sorunu tekrar ediyosa böyledir)
  Kablonun her hangi bir yerinde deforme varsa yeri biliyorsanız düzeltebilirsiniz
  Şöyleki;
  Lg g3 kullanıcısı olarak şarj kablosunun yavaş şarj etmesinin sıkıntısını uzun süre yaşadım. Yeni aldığım kablolarda da belli bir süre sonra aynı sorun olduktan sonra çözümümü anlatayım (bazı tellerde sarja takınca usb bağlantısı uyarısı çıkar).
  Telefonunuzu şarjda kullandığınızda; Kablonun, kabloyla soket kısmı birleşiminde deforme oluyor. bu da yavaş şarja sebep oluyor.(el beceriniz varsa soketle kablo birleşimindeki 0 noktasından yaklaşık 5cm lik bir parça alın (atın) ve diğer ucu soketle birlikte leyimle birleştirin) tabi bunu yapmak mümkün değil çoğu kişi için
  Ne yapıyoruz? kesinlikle şarjda kullanmayın! (illaki bir yere yaslıyoruz çünkü kablo ucu eziliyor) icabında acil durumlarda %40, %30 sarjda çekin stajdan çekinmeyin. Zaten bataryanı ömrü belli) yoksa çok kablo yersiniz benim gibi.
  Ve kablonuzu sıkı sıkıya sarmayın bu bi süre sonra çok noktadan deforme olmasına sebep oluyor bunun hic çözümü yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir