Kaspersky Internet Security – Çoklu Cihaz 2016: Giriş

Teknolojik imkanların artmasıyla birlikte, ev ve iş yaşamında kullanılan cihazlar da çeşitlilik göstermeye başladı. Yıllar öncesinde bilgisayara kurulacak bir anti-virüs yazılımı -günümüzde artık “güvenlik yazılımı” dememiz gerekiyor- fazlasıyla yeterli gelirken artık internet ortamına karşı daha güçlü bir zırh kullanmanız gerekiyor. İnternet odaklı çözümler bu noktada anti-virüslerden tamamen farklı şekilde çalışıyor, bilgisayarınıza gelebilecek saldırı ve zararları önceden hissederek gerekli savunmaları gerçekleştirebiliyor. Üstelik sürekli güncellenerek yeni tehditlerin de önüne geçebiliyor. Fakat bu sadece bilgisayarınız için gerekli olan kısım. İşin bir de mobil cihazlarına hitap eden kolu var. Onlar için de benzer çözümler üretildiğini görüyoruz.

0

Makalemizde güvenlik sektörünün en önemli markalarından biri olan Kaspersky’ın Internet Security – Çoklu Cihaz 2016 yazılımının kurulumuna değineceğiz. Aslında bu bir yazı dizisi olacak. Takip eden günlerde de yazılımın detaylarına ve merak edebileceğiniz diğer tüm yönlerine değineceğiz. Yazılımın adında geçen Çoklu Cihaz ibaresini sanıyoruz hepiniz merak ettiniz… Evet, ürün sadece tek bir bilgisayarda kullanılmıyor. Aynı lisansınızla sahip olduğunuz Mac ve Android cihazları da koruma altına alabilirsiniz. Öncelikle buraya tıklayarak yazılımın deneme sürümünün indirme sayfasına gidin. Sonrasında cihazınıza uygun olan sürümü indirin. Biz öncelikle bilgisayarımızı koruma altına alacağız. İlk etapta 1.84 MB büyüklüğünde bir ön yükleyici bilgisayara indiriliyor.

1

Burada dilerseniz Kaspersky Security Network’e katılabileceğiniz belirtiliyor. Kaspersky Security Network platformu, internette kullanıcıların yaşadıkları olası tehditleri analiz ederek günde 315 bin seviyesinde analiz yapıyor ve sizin de bilgisayarınızda oluşabilecek ve temizlenecek tehditlerle katkı yapmanızı istiyor. Seçenek otomatik olarak seçili geliyor. Sizde de bu şekilde kalabilir. Neticede Kaspersky’ın Internet Security – Çoklu Cihaz 2016‘in başarısı herkesin katkı yaptığı bu ağ sayesinde sürekli olarak yüksek.

2

Kaspersky’ın Internet Security – Çoklu Cihaz 2016, tamamen Türkçe. Ön yükleyiciyi çalıştırdığınızda yazılımın tanıtımı başlıyor ve geriye kalan 158.7 MB’lık dosyalar da internetten indirilmeye başlanıyor. İnternet bağlantı hızınız doğrultusunda bu pencere karşısında çok fazla beklemiyorsunuz.

22

Yazılım kurulur kurulmaz hemen tarama yapmıyoruz. Öncelikle “Güncelle” tuşuna basarak internetten en yeni güncellemeleri indiriyoruz. Böylece olası tehlikelere karşı bilgisayarımızı tam anlamıyla korunaklı hale getiriyoruz. Seçenekler arasında Tara, Güncelle, Güvenli Para ve Ebeveyn denetimi var. Tüm bu seçeneklere yazı dizimizin devamında değiniyor olacağız.

5

Güncelleme adımı küçük dosyalardan oluştuğu için kuruluma göre çok daha kısa zaman alıyor. Dediğimiz gibi yazılımı ilk kurduğunuzda bir kez sizin yapmanız gerekiyor, sonrasında yazılım düzenli olarak kontrollerini yaparak olası güncellemeleri internetten kendisi indirmeye başlıyor. İndirilen dosya büyüklüğünü de ekrandan takip edebilirsiniz.

6

Kaspersky’ın Internet Security – Çoklu Cihaz 2016 normal şartlarda bilgisayarınıza 30 günlük deneme sürümü olarak yükleniyor. 30 günün sonunda kullanmaya devam etmek için bir yıllık lisans anahtarını satın almanız gerekiyor. Anahtarı sisteme tanımladıktan sonra 365 günlük kullanım hakkınız oluyor. https://kas.pr/Rfi5 adresinden güncel fiyatlara göz gezdirebilirsiniz.

7

Etkinleştirme tamamlandığında yukarıdaki ekran karşınıza geliyor. Bu aşamadan sonra yazılımı 365 gün boyunca tüm özellikleri ile kullanabilirsiniz. Dilerseniz bir Kaspersky’ın Internet Security – Çoklu Cihaz 2016 kullanıcısı olduğunuzu da Facebook ve Twitter gibi platformlardan arkadaşlarınıza duyurabilirsiniz.

8

Kaspersky’ın Internet Security – Çoklu Cihaz 2016 ilk olarak sisteminizde bir Rootkit taraması gerçekleştiriyor. Rootkit’leri virüslerden farklı olarak zararlı yazılımlar olarak düşünmelisiniz. Sizin bilgilerinizi sızdırabilen veya bilgisayarınıza yetkisiz kişilerin erişmesini sağlayabilecek birer araç olarak düşünebilirsiniz. Kaspersky’ın Internet Security – Çoklu Cihaz 2016 bu temizliği kısa bir sürede gerçekleştiriyor. Sonrasında ise dosyalarınızı tek tek tarayacak Tam Tarama özelliğine yönelebilirsiniz.

9

Tam Tarama özelliğinde bilgisayarınızda mevcut olan ve hatta bağlantı arabirimlerinden bağlı olan tüm depolama cihazlarındaki veriler tek tek analiz ediliyor. Yazılımın en kapsamlı tarama özelliği bu adım üzerinden gerçekleştiriliyor. Kurulum ve güncellemeler sonrasında mutlaka bu adımı en az bir kere çalıştırmanızı tavsiye ediyoruz.

10

Tam Tama özelliği en kapsamlı taramayı yaptığı için kısmen uzun zaman alıyor. Bizim kullandığımız 240 GB SSD’li ve 1 TB sabit diskli sistemimiz yaklaşık 45 dakika bir sürede tamamlandı. Temiz olduğunu umduğumuz bilgisayarımızdan epey zararlı yazılım çıktı. 🙂 Bir sonraki yazımızda tarama özelliklerinin detaylarını ele alacağız.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Aboneliklerinizi Bir Uygulamayla Takip Edin

Tüm Aboneliklerinizi iOS’de Bir Uygulamayla Takip Edin

Samsung Telefonları Otomatik Olarak Başlatmak