Kaspersky Internet Security: Çoklu Cihaz 2016: Tarama Yapmak

kaspersky

Kaspersky Internet Security – Çoklu Cihaz 2016‘da farklı tarama özelliklerinin olduğunu söylemiştik ve hatta size ilk kurulum ve güncellemenin sonrasında bir tam tarama yapmanız gerektiğini tavsiye etmiştik. İlk tam taramanın sonrasında bilgisayarımızda üç adet soruna rastlandı. Elbette sorunları nasıl çözeceğinize de değineceğiz ancak bu yazımız ağırlıklı olarak yazılımdaki tarama özelliklerinin detaylarından oluşacak.

1

Yazılım arabirimi eğer kırmızı renge dönmüşsse bilgisayarınızda Kaspersky Internet Security – Çoklu Cihaz 2016‘ın çözeceği bir sıkıntı var demektir. Bizde şu anda üç adet bekleyen sorunun olduğu söyleniyor. Öncelikle tarama özelliklerine bakalım. Temizliğe bir sonraki konuda devam edeceğiz. Bu ekranda Ayrıntılar kısmına basarak sorunları görüntüleyebilirsiniz.

2

Olması gerektiği gibi yazılımı kurduk ve güncelledik. Yapmış olduğumuz tam taramanın sonrasında yazılım zararlı bulduğu iki nesneyi doğrudan sistemden kaldırdı. Dört tane diğer nesne için de bizden cevap bekliyor. Bilgisayarda bulunan 2.075.705 dosyanın tümü kontrol edildiğinden artık içimiz rahat. Yazılım açıldığında Tara seçeneğini seçtiğimizde Tara penceresini açıyoruz ve ihtiyaç duyabileceğimiz tarama profilleri bu bölgede bulunuyor. Hangi tarama sekmesindeyseniz “Taramayı çalıştır” tuşu ile bilgisayarınızı analiz ettirebiliyorsunuz.

3

Hızlı Tarama işlemi günlük yaptırabileceğiniz bir işlem. O gün bilgisayarınıza fazla sayıda USB bellek taktıysanız veya internetten fazla dosya indirdiyseniz yapabilirsiniz. Sadece birkaç dakika zamanınızı alacağı için bilgisayarınızı fazla meşgul etmeyecektir.

4

Seçici Tarama özelliği biraz daha profesyonellere hitap eden bir özellik. Şüphelendiğiniz bir dosyayı, klasörü veya arşivi buraya sürükle bırak metodu ile getirerek taranmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz +Ekle tuşundan da dosya / klasör yeri gösterebilirsiniz.

5

Harici Cihaz Taraması adından da kolaylıkla anlaşılabileceği gibi bilgisayarınıza bağlı dış donanımlarda bulunan dosyaların analiz edilmesini sağlıyor. Harici diskinizin, USB belleğinizin veya akıllı telefonunuzun dosyaları arasında zararlı dosya şüpheniz varsa Kaspersky Internet Security – Çoklu Cihaz 2016‘ın bu özelliğinden faydalanabilirsiniz.

6

Tarama işlemlerinden herhangi biri sona erdiğinde karşınıza bir rapor getirilecek. Bu raporu dilediğiniz zaman Görev Yöneticisi isimli kısımdan görebilirsiniz. Bilgisayarımızda gerçekleştirdiğimiz Tam Tarama işleminin sonucunda bazı sorunların ortaya çıktığını görüyoruz. Yazılım arabirimi eğer kırmızı renge dönmüşsse bilgisayarınızda Kaspersky Internet Security – Çoklu Cihaz 2016 zararlı olduğuna emin olduğu iki dosyayı tamamen ortadan kaldırmış durumda. Geri kalan dört tanesi de kırmızı renkle ifade ediliyor ve tercih bize bırakılıyor.

7

Tara ayarlarında son olarak değinmek istediğimiz nokta Tarama zamanlaması. Bu ayarda Tam Tarama ve Hızlı Tarama için zamanlamalar kurulabiliyor. Normal şartlarda her iki tarama işlemi de manuel yani siz istediğiniz zaman başlıyor. Fakat hem Tam Tarama, hem de Hızlı Tarama için farklı zamanlarda başlayacak şekilde ayarlama yapabilirsiniz. Tavsiyemiz haftada bir Tam Tarama, günlük olacak şekilde de Hızlı Tarama olacaktır. Tabii siz bunu her iki seçenek için de Aylık, Haftalık, Her Hafta Sonu, Hafta İçi Her Gün ve Her Gün olacak şekilde belirleyebilirsiniz. Artık güvenli bir bilgisayarımızın olduğunu söyleyebiliriz. Bir sonraki yazımızda Ayarlar’a ve programın Bildirim Merkezi uyarılarına yönelik olacak.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Sans-titre-2

Android’de Zamanlanmış Mesaj Gönderme

mac recycle bin

Android’e Geri Dönüşüm Kutusunu Getirmek