Kaspersky Internet Security – Çoklu Cihaz 2016: Ebeveyn Denetimi

Kaspersky Internet Security – Çoklu Cihaz 2016 yazı dizimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu seferki yazımızda Ebeveyn Denetimi‘ni ele alacağız. Ebeveyn Denetimi özelliğine bildiğiniz gibi programın ana penceresi içinden ulaşılabiliyor. Size sunulanları incelediğinizde sırf bu özellikler için bile Kaspersky Internet Security – Çoklu Cihaz 2016‘ye bir an evvel geçmeyi düşünebilirsiniz. Özellikle çocuklu aileler için biçilmiş kaftan. Lafı uzatmadan sunulanlara şöyle bir bakalım.

11

Ana ekrandan Ebeveyn Denetimi‘ne tıklayarak buraya geliyoruz. Bilgisayar sekmesi, makinenin kendisini kısıtlayabileceğiniz bir alan. Elbette buraya elinizi kolunuzu sallayarak gelemiyorsunuz. Zaten Ebeveyn Denetimi‘ne tıklar tıklamaz sizden burası için bir şifre oluşturmanız isteniyor. Böylece birazdan anlatacağımız ayarlara sizden başkası kesinlikle el süremiyor. Bilgisayar kısmındayız. Burada Hafta İçi ve Hafta Sonu ayrı ayrı erişim sürelerini tanımlayabiliyorsunuz. Pazartesi’den Cuma’ya veya Cumartesi ve Pazar günleri birlikte olacak şekilde ayarlama yapabiliyorsunuz. Mesela hafta içi bilgisayarın kullanılmasını engelleyebilirsiniz. En fazla bir saat kullandırabilirsiniz veya her saat olduğunda mola verilmesini sağlayabilirsiniz. Biraz daha detaya inme şansınız daha var. Sadece belirlediğiniz saatlerde bilgisayar kullanımına imkan verebilirsiniz. Bunun için saat sekmesinden takvim sekmesine geçmeniz gerekecek.

12

Uygulamalar kısmında uygulama bazlı kısıtlama yapabiliyorsunuz. Elbette ilk etapta çocuklarınızın oyun bağımlısı olmasını engellemek için bunu kullanabilirsiniz. Yaşa göre oyunları kısıtlayabilirsiniz. Biliyorsunuz oyunların içeriklerine göre uzun süredir sınıflandırma yapılıyor. PEGI 3, PEGI 7, PEGI 12, PEGI 16 ve PEGI 18 sınıflarından birini seçebilirsiniz. Böylece küçük yaştaki çocuğunuzu öğrenmesinin henüz doğru olmayacağı içeriklerden koruyabilirsiniz. Ek olarak yetişkin kategorisindeki oyunlar da engellenebiliyor. Bunlar arasında Şiddet, MMOG, Küfürlü konuşma, müstehcenlik, Korku gerilim, Müstehcen sahneler, Madde bağımlılığı, Kumar ve Ayrımcılık içeren sahneleri içeren oyunlar var. Ek olarak bilgisayarınıza kurulu olan uygulamaların da listesi karşınıza geliyor. Buradan da engelleme yapabilirsiniz.

13

Geldik İnternet kısmına. Burada da internet kullanımını hafta içi ve hafta sonu olmak üzere kısıtlandırabiliyorsunuz. Ayrıca Kaspersky tarafından taranmış ve güvenli bulunmuş siteler dışında erişimi engelleyebiliyorsunuz. Ek olarak yetişkin kategorisindeki sitelere erişimi de devre dışı bırakabilirsiniz. Eğer internet kotanız çok hızlı bir şekilde doluyorsa bu sıkıntıyı da çözmeniz düşünülmüş. Uygulama, Ses, Arşiv ve Video dosyalarının indirilmesini engelleyebilirsiniz.

14

İletişim kısmı da bizi etkileyen özelliklerden biri oldu. Belirlediğiniz kişiler dışında kişilerle iletişim kurulmasını engelleyebilirsiniz. Burada engellediğiniz kişiler dışındaki tüm kişilerle görüşmeye izin verebilirsiniz veya tam tersi şekilde izin verdikleriniz dışındaki tüm kişilerle görüşmeleri engelleyebilirsiniz.

15

İçerik Denetimi kısmı belirleyebileceğiniz içeriklerin başka kişilere sunulmasını engelliyor. Mesela, bunlar neler olabilir? Kredi kartı numarası, ev adresi veya diğer gizli kalması gereken bilgileri Kaspersky Internet Security – Çoklu Cihaz 2016‘a önceden tanımlayarak kötü niyetli kişilere gönderilmesini engelleyebilirsiniz. Ayrıca belirleyeceğiniz anahtar kelimelerin kullanılmasını da engelleyebilirsiniz. Örneğin; siz belirledikten sonra o kelimenin hiçbir mesaj ve arama kutusuna yazılamaması mümkün.

16

Kaspersky Internet Security – Çoklu Cihaz 2016‘da her kullanıcıya özel bir profil atanabiliyor. Farklı yaştaki çocuklarınız için farklı erişim denetimleri gerçekleştirebilmeniz mümkün. Hiçbir denetim yapmadan sadece kullanıcılardan veri de toplayabilirsiniz. Yani siz bilgisayarın yanında değilken neler olup bittiğinin kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. Ebeveyn Denetimi gerçekten fazlasıyla hassas kişileri bile memnun bırakacak düzeyde özellikler içeriyor. Şimdilik söyleyeceklerimiz bu kadar. Kaspersky Internet Security – Çoklu Cihaz 2016 yazı dizimizin son konusu ise Güvenli Para olacak.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Android ve iOS: Telefondan Sınav Sonucu Öğrenme

VPN Ayarlarını Silmek

iPhone’da VPN Ayarlarını Kaldırmak