Root Terimleri / Bootloader, Brick, Custom ROM, Fastboot, Dalvik, S-OFF Nedir?

root terimleri

Android’i Root etmeye başlamadan önce bilinmesi gereken bazı Root terimleri var. Zira Android terminolojisi yerine göre oldukça karmaşık ve kafa karıştırıcı olabiliyor. Bunların en önemlilerini ve en çok kullanılanlarını biz de sizler için bu yazımızda sıraladık. Root terimlerini özellikle teknik detaylarına girmeden basitçe açıklamaya çalıştık. Şimdi Android Root terimleri nelermiş görelim. Toplam 3 sayfa.

Android Root Terimleri

ART

  • ART sözcüğü eskiden kullanılan Dalvik önbelleğinin yerini alan Android Runtime’ın kısaltılmış halidir. İlk kez Android 4.4 KitKat ile tanıtıldı ve Android 5.0 ile güncel tüm cihazlarda kullanılmaya başlandı. ART kısaca Android işletim sisteminde uygulamaları çalıştırmanın yeni bir yoludur. Özelliği ise batarya ömrünü ve uygulama performansını olumlu yönde iyileştiriyor olması.

Bootloader

  • Bootloader telefonunuzdaki tüm yazılımların temelidir. Tıpkı PC’de ki BIOS gibi işletim sisteminiz açılmadan önce çalıştırılan ilk şey Bootloader’dır. Birçok üretici telefonunuzun işletim sistemini değiştirmenizi istemediğinden, telefonunuzu Root etmeden ve özel ROM’lar yüklemeden önce ilk bunun kilidinin açılması gerekir.

Brick

  • Bu Android cihazınıza gerçekleşmesini istemediğiniz bir şey. Brick durumuna geçmiş bir cihaz artık en fazla bir doğrama tahtası ya da eviniz için bir dekor olarak kullanılabilir. Böyle cihazlarda ya geri dönüşü olmayan yazılımsal bir hasar yaşanmıştır ya da uyumsuz bir firmware yüklemesi yapılmıştır. O nedenle cihazınıza özel bir ROM ya da firmware yüklemeden önce her zaman açıklamaları dikkatlice okumakta yarar var. Cihazın “soft-brick” denilen yani çalışması ancak tam anlamıyla açılmaması durumuna geçme ihtimali de var. Böyle bir durumda zorda olsa cihaz kurtarılabilir.

BusyBox

  • Android işletim sistemi Linux/Unix üzerine temellidir. Yani bunlar çok sınırlıda olsa birkaç UNIX komutunu çalıştırabilir. Bu nedenle BusyBox bir Android’de daha fazla sayıda UNIX komutunun çalışmasını sağlayan bir özellik. Bu bazı Root işlemlerinin düzgün çalışması için gerekli olabiliyor.
[Toplam:4    Ortalama:5/5]
Huawei P9 Plus Marshmallow Orjinal ROM

Huawei P9 Plus Marshmallow Orjinal ROM [B161]

Pokemon GO

Pokemon GO’nun Yaygın Sorunları Neler?