Pokemon GO: Gym ve PokeStop’ları Bulmak

⁠⁠⁠


Bugün Gym ve PokeStop’ları bulmak konusunu ele alacağız. Pokemon GO aynı zamanda Ingress‘in de yapımcısı olan Niantic isimli geliştirici ekip tarafından hazırlanmış bir oyun. Eğer Ingress nedir diye merak ediyorsanız, kendisi de tıpkı Pokemon GO gibi konum temelli bir sanal gerçeklik oyunu. Bir başka ortak yanları ise aynı oyun haritasını kullanıyor olmaları.

Gym ve PokeStop’ları Bulmak

Geçtiğimiz günlerde sizlere Gym’ler ve Gym lideri olma hakkında faydalı bir rehber hazırlamıştık. Bu rehbere dilerseniz buradan göz atabilirsiniz. Ancak şimdi daha farklı bir konu ile karşınızdayız.

Pokemon GO yazının hemen başında bahsettiğimiz Ingress ile birçok ortak yanı olan bir oyun. Her iki oyunda gerçek dünyada keşif üzerine kurulu ve dünyamız ile paralel olan bir haritaya sahipler. Yani oyunda gösterilen tüm noktalar aslında gerçek dünyada bir konuma işaret ediyorlar.


Ingress haritasında görünen bu mavi noktalar aslında birer Gym ve PokeStop’lar.

Ingress‘i uzun zamandır oynayan ve bulundukları yerleri keşfe çıkan oyuncular bu zamana kadar oyunun haritasını çeşitli lokasyon ve nesne bilgilerini içeren bilgilerle doldurdular. Pokemon GO yapılırken geliştirici ekip etrafınıza Gym ve PokeStop gibi noktaları koymak için haliyle oyuncuların Ingress’de sağladığı bu verilerden faydalanmış oldu.

Ingress oyununda Portal diye gösterilen yerler aslında Pokemon GO’da PokeStop ve Gym noktalarına denk geliyor. Yani Ingress’in oyun haritası istenirse Pokemon GO’da Gym ve PokeStop gibi noktaları bulmak için kullanılabilir. Şimdi kurulum aşamalarını görmek için sonraki sayfaya geçebilirsiniz.

⁠⁠⁠


[Toplam:260    Ortalama:2.7/5]

19 Yorum

YORUM YAZ
 1. Bulunduğum ilçede ne pokestop var ne de gmy karış karış gezdim ama yok yani. Sanirim oyun ülkemize gelince bulunduğumuz yer için bunların gelmesini sağlayabiliyormuşuz. Bu konuda bilgisi olan?

 2. arkadaslar bunlar tum gymleri gostermiyor. yani sadece gym leri gostermiyor. gostermesini saglamanin bir yolu var mi

 3. Bulunduğumuz ilçede birçok oyuncu ve 3 pokestop var fakat gym yok.bu konuda yapılabileek bir şey yok mu?

  • PokeStop noktalarını artırmak için bizlerin yapabileceği bir şey yok. Eğer popülasyonu düşük bir bölgedeyseniz PokeStop’a rastlama şansınız az demektir.

  • hatay merkezde yaşıyorum antakya büyük parkına yakın parkta bile 5 pokestop 2 gym var siz nasıl bulamıyorsunuz.

   • Bende hatayda yasiyorum ama biturlu bulamiyorum bitek antakya parkindakini gordum bugun ama yine gidemedim baska nerwleerde var biliyorsan soylermisin ben samandagdaboturuyorum

  • PokeStop’lar müze, okul, köprü ve avm gibi büyük yapıların yakınlarında olmaya eğilimliler. O nedenle oyun camilerimizi de bunlardan biri gibi düşünmüş olabilir.

 4. Baya iyi bence bu bilgilendirmeler, İngilizcesi olan birisi oyunu harikulade anlar ama bazı anlayamadığı oyunun mekaniğiyle alakalı şeyler var o bakımdan etkili bi bilgilendirme mutlaka okuyun. .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir