LİSTE: Pokemon GO’nun Yaşattığı Hayal Kırıklıkları Neler?

⁠⁠⁠


Pokemon GO yaptığı başarılı çıkışın ardından milyonlarca oyuncu için günlük hayatın bir parçası haline geldi. Zira bugüne kadar sayısız yeni Pokemon oyunu yayınlanmış olsa da hiçbiri GO’nun yarattığı etkinin yanına bile yaklaşamadı. Niantic oyunu daha iyi ve daha dengeli hale getirmeye çalışıyor ancak hala o gerçek Pokemon hissini yaşatmaktan biraz uzakta. İşte bunun nedenleri.

Pokemon GO gerçekten etkileyici bir oyun. Eğer siz de böyle düşünüyorsanız bu çok doğal. Ancak gerek seriyi gerekse oyunlarını çok uzun yıllardır takip eden ve yıllarca büyük fanı olmuş kimseler için Pokemon GO’da hayal kırıklığı yaratan bazı önemli detaylar var. Gelin özellikle fanları üzüntüye uğratan bu detayları öğrenelim.

Yakalama Mekaniği ve Rekabet

Pokemon GO hayal kırıklıkları

Pokemon serilerinin en ayrılmaz parçalarından biri yabani bir Pokemon’la verilen mücadele ve onu yakalama özelliğidir. Pokemon GO her ne kadar oyuncuları sırf oyunbozan bir Gastly’i yakalamak için tehlikeli trafiğin içine atsa da burada o beklediğimiz mücadele ne yazık ki bulunmuyor. Bunun yerine Pokemon yakalamak daha çok bir halka atma oyunu haline gelmiş ve genel fizik sisteminin zayıf yapısı da buna tuz biber olmuş. Zira Poke topunu Pokemon’un etrafındaki halkadan geçirmeniz onu yakalamanın tek yolu ve AR’ın hassas yapısı bunu yaparken birkaç Poke topunu boşa harcamanıza neden olabiliyor.

⁠⁠⁠


[Toplam:170    Ortalama:3.4/5]

2 Yorum

YORUM YAZ
  1. Merhaba , Öncelikle büyük bir POKEMON tutkunu olarak (ki evimde Pokemon oyuncakları ve tasoları ve oyunları mevcuttur) bu oyunun biraz Güncel Online oyunlar gibi olması beni bir hayli üzmüştür. Zira Ash ve arkadaşlarının Kasaba , Şehir hatta ülke ülke gezmeleri ve orda oluşan arkadaşlıkları bizleri her zaman hayran bırakmış hatta POKEMON çizgi filmini bu bağ daha da çok sevdirmiş ve diğer çizgi filmlerden farklı kılmıştır. Pokemon’un yasaklanıp Digimon saçmalığının yayınlanmasıda ayrı bir olaydı o günlerde. Ben oyunda şunu beklerdim. Belli bölgelerde belli Pokemonlar olmalıydı ama br su pokemonunu su’dan çok uzak yerlerde bulmak mümkün. Mesela Geodude ve Onix gibi Pokemonlar ADANA gibi bir yerde dağlık veya kayalık alanlarda bulunmalıydı. Ki Pokemon Vortex ve ondan önceki yine böyle sitelerde oynanan oyunlarda bu mümkündü. Türkiye’nin büyük şehirlerinde belli bir GYM salonu olmalı ve Stratejik anlamda maç yapılmalıydı. Mesela bir su pokemonu Liderinin yanına gittiğimizde elimizde olan Elektrik pokemonu bu işi sağlamalıydı. Burdan kazanabildiğimiz Rozetlerden önce belli bir ülke Şampiyonası yapıp daha sonra o ülkeden şampiyon olan ya da şampiyonada Final oynayan 2 kişi ülkeleri temsilen Nintendo ve Pokemon GO şirketi tarafından dünya kupasına alınmalıydı. Bu sayede gerçek bir şampiyona olmalı hatta bu oyunu çıkaran şirketinde bundan daha fazla pazar payı çıkarması mümkün olabilirdi. Hadi bunlar bir hayal diyelim. Ama yinede oyunda GYM lerde Ahmet Mehmet’i değil Ahmet Ash , Misty Brooke hatta Gary gibi güçlü pokemonlara karşı dövüşmeliydi ve yenmeliydi. Yine bir şampiyona yapılmasa bile oyunun inandırıcılığı daha fazla olabilirdi. Knight Online , Metin 2 , Ocean Wars gibi oyunlardan hatta Empire gibi oyunlardan çok bir farkı yok. Sadece bizler o yılları gerçekten yaşayan insanlar olarak hatta TV’nin karşısında son sesi açıp eve gelen misafiri kovan biri olarak “POKEMON DOĞASINI ANLAMAMIŞ VE POKEMON’u hiç bilmeyen neslin bu oyunu oynamasına karşıyım” Çünkü onlar sanal bir oyun için kavga eder birbirini yaralayıp bıçaklayan bir nesile yakışmayan bir dünya Pokemon dünyası.” Ben Ghostly – Hunter – Gengar’ı yeşillik bir yerde değilde terkedilmiş bir fabrikada yakalamayı isterdim. Ve bunlara halka geçirme oyunu gibi top atmak yerine de savaştırıp gücünü bitirip hatta yenmenin zor olduğu biraz da uzun sürdüğü bir zahmete girerek son deminde o pokemonu yakalamanın daha güzel ve zevkli olabileceği kanaatindeyim. Aksi takdirde Pokemon GO oyunu yanlış anlaşılacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir