Android: Uygulama ve Oyunlardaki Reklamları Engellemek

Android‘li akıllı telefonlarda uygulama ve oyunlardaki reklamları engellemek için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız. Google bugün akıllı telefon pazarının % 86’lık dilimine sahip olan Android işletim sistemini üreticilere ücretsiz sunuyor. Google Play mağazasında da sayısız ücretsiz uygulama bulunmakta. Peki bunların neden ücretsiz olduğunu ve giderlerin nasıl karşılandığını merak ediyor musunuz? Cevap tahmin edebileceğiniz üzere reklamlar. Geliştiriciler uygulamalara dahil ettikleri Google reklamlarıyla gelir kapısı oluşturuyor, Google da reklamverenler için eşsiz bir platform sağlamış oluyor. Android’de sistem bazında reklam engelleme işlevine sahip olan araçlar genellikle root erişimine ihtiyaç duymakta, root erişimine ihtiyaç duymayanlar da ciddi pil tüketimi gerçekleştiriyor. Android‘de uygulama ve oyunlardaki reklamları engellemek üzere izleyebileceğiniz ve root erişimine gerek duymayan, aynı zamanda pil tüketimini de ciddi şekilde artırmayan bir yöntemle sizlerleyiz.

Android: Uygulama ve Oyunlardaki Reklamları Engellemek

Gerekenler

Android 5.0 Lollipop ve daha güncel işletim sistemi versiyonu

Settings > Security menüsünde yer alan Unknown sources seçeneğinin aktive edilmesi

Kurulum İşlemi

Bu işlem için kullanmanız gereken DNS66 ücretsiz bir çözüm fakat Google Play’den indirilemiyor. Fakat aracı F-Droid açık kaynak deposundan indirebiliyorsunuz. Burası açık kaynak kodlu ve ücretsiz çok sayıda Android uygulamasını barındıran güvenilir bir kaynak. Uygulamayı buradan indirebilirsiniz.

Android Uygulama ve Oyunlardaki Reklamları Engellemek 1

APK dosyasını indirdikten sonra kurulumu gerçekleştirin. Uygulamayı çalıştırın.

Start butonuna dokunmadan önce Hosts sekmesine gidin. Buradan Adaway‘i ayarlayın, diğer seçenekleri es geçebilirsiniz.

Android Uygulama ve Oyunlardaki Reklamları Engellemek 2

Bu host’u seçtikten sonra üst kısımdaki yenileme butonuna dokunarak dosyanın indirilmesini sağlayın.

Apps sekmesi altından dilediğiniz uygulamalardaki reklamları engelleyebilirsiniz. DNS66 sistem uygulamalarını varsayılan olarak dışarıda bırakıyor fakat dilerseniz sistem uygulamalarını da engelleme listesine dahil edebilirsiniz.

Android Uygulama ve Oyunlardaki Reklamları Engellemek 3

Ayarları yapılandırdıktan sonra Start butonuna dokunun. Artık reklamlardan kurtulacaksınız.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Android: Özel Fotoğraf Klasörleri Galeride Belirmesin

Android Telefonu Bilgisayarın Fare ve Klavyesiyle Kontrol Etmek