Akıllı Telefonlar Artık HIV ve Frengi Testi Yapıyor

REKLAMLAR

Birkaç yıl öncesinde akıllı telefonlar ile nabız ölçmek bile hayaldi. Günümüzde ise akıllı telefonlar ile HIV ve frengi testi bile yapılabiliyor.  Belki de yüzyılın en büyük icadı olan akıllı telefonlar artık HIV ve frengi hastalığının testi için de kullanılabiliyorlar. Afrika ülkelerinden biri olan Ruanda'da geliştirilen bir ölçüm cihazı sayesinde özellikle Afrika kıtasında bu hastalıklardan meydana gelen ölümlerin biraz olsun azaltılması hedefleniyor. Ölçüm cihazı fotoğraftan da görebileceğiniz gibi yaklaşık olarak akıllı telefonla aynı büyüklükte.

REKLAMLAR

Ölçüm cihazı telefona 3.5 mm bağlantı üzerinden takılıyor ve tabii tüm modellerle uyumlu. 15 dakikada testin sonucunu tamamlıyor ve hem cihazı geliştiren firmaya, hem de hastaya sonucu bildiriyor. Sistemin çalışma prensibi ise nano boyutlardaki altın ve gümüş partiküllerin vücuttaki virüsleri yakalayarak sayılarını bildirmelerine dayanıyor. Tek dezavantajı tek kullanımlık ve fiyatının 35 USD olması. Yine de sağlık söz konusu olunca büyütülecek bir rakam olmasa gerek. Yüklü miktarda üretildiğinde çok daha alınabilir seviyeye gelmesi mümkün olacaktır.

REKLAMLAR

   

DEĞERLENDİRME

Okumuş olduğunuz bu içeriğe, hemen alt taraftan beş yıldız vererek arama motorlarındaki görünürlüğünü artırabilir ve ihtiyaç duyan daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (İlk kez değerlendiren siz olun!)

İşleniyor...