Kategoriler
Haberler

Ericsson ve Apple Arasındaki Dava Kızışıyor

Apple’ın patentlerini izin almadan kullandığını iddia eden Ericsson, aralarında iPhone’un da yer aldığı Apple ürünlerinin satışını durdurmak istiyor. Samsung’la uzun süredir devam eden bir davada karşı karşıya gelen teknoloji Lideri Apple aynı durumu Ericsson’la yaşayacak gibi görünüyor.

Patentleri Ericsson’da bulunan 2G ve 4G/LTE bağlantı teknolojilerini kullanan Apple, İsveçli telekomünikasyon firması tarafından bu teknolojilerin kullanımı için talep edilen ücretleri çok fazla bulmuş ve çareyi yasal süreç başlatmakta bulmuştu. İki firma arasında bir süredir devam eden anlaşmanın Ocak ayında sona ermesiyle başlayan pazarlık süreci bir türlü sonuca varmadı ve Ericsson‘un isteklerinde haksız davrandığını düşünen Apple’ın firmayı mahkemeye vermesiyle birlikte iki firma arasındaki gerginlik daha da kızıştı.

Apple’ın bu hamlesine karşı isvecli telekomünikasyon devinin karşı hamlesi gecikmedi bir süre sonra iPhone ve iPad’lerin de bulunduğu Apple ürünlerinin ABD’deki satışlarının durdurulmasını istedi. Ericsson Uluslararası Ticaret Komisyonu’ndan bu durumun önüne geçmesini istedi.Apple’ın adil bir ücrette uzlaşmaya yanaşmadığını iddia eden Ericsson haklı bulunduğu taktirde Apple’ın ciddi sıkıntılarla karşılaşabileceği söyleniyor.