Kategoriler
Haberler

Android 5.1 Sürümü Resmiyete Kavuştu

Bir süredir bazı bölgelerde Android One projesindeki cihazara Android 5.1 güncellemesini başlatan Google, bu yeni sürümünü resmiyete kavuşturmamıştı. Android blog sayfasında bu gün yapılan açıklama ile yeni sürüm resmiyete kavuşurken özellikleri de kullanıcılara duyuruldu.

Yeni sürümün özelliklerine bakıcak olursak ilk olarak çoklu Sim kartı kullanımına resmi olarak destek verilmesi oluyor ve bunun yanında telefonunuz da HD kalitede sesli görüşme desteği sürüm ile birlikte kullanıcılara sunulacak, ancak bu seviyede net görüşme deneyimini yalnızca Android 5.1 sürümü cihazlar arasında kullanılabilcek.

Dikkat edilmesi gerekilen gelişmelerden biriside güvenlik konusunda atılmış gözükülüyor. Yeni sürüm de çalınan veya kaybolan telefonlarınızı kilitleyebilirken başkasının cihazınızı açmak istediğinde daha önceden ayarladığınız Google hesabınıza giriş yapması gerekiyor. Cihazda tüm veriler silinip fabrika ayarlarına dönülse daha Google hesabına giriş yapılmadan kullanıma izin verilmemesi kullanıcıların hoşuna gidicek gibi görünüyor.Google açıklama ile birlikte Nexus cihazlar için güncellemeleri de başlatmış durumda. Güncellemenin tüm cihazlara dağıtılması biraz süre alabilir ancak Nexus kullanıcıları aralıklı olarak güncellemelerini kontrol edebilirler.