Kategoriler
Haberler

Üç Amiral Gemisi Bükülme Testine Girdi

Geçtiğimiz sene piyasaya çıkan iPhone 6 Plus’ta bükülmeye dayalı sorunlar gündemi epey meşgul etmişti. Sorunların artmasından dolayı Apple bir açıklama yapıp bu durumu düzelteceklerini belirtmişti. Özellikle hafif ve ince telefonlarda yaşanılan bu sorunun yeni çıkacak amiral gemisi telefonlarda yaşanıp yaşanmayacağı da merak ediliyordu.

SquareTrade sitesinin yaptığı testte bu yılın en çok merak edilen telefonlarından HTC One M9 ve Samsung Galaxy S6 Edge’nin yanında, geçtiğimiz yıl bükülme sorunlarının yaşandığı iPhone 6 Plus’a bir dizi bükme ve kırma testleri uygulandı. Teste ilk giren cihaz olan iPhone 6 Plus’ın bükme testinde kasasında hafif bir bükülme yaşansa da kırma testinde 81 kiloluk bir kuvvette kasa bütünlüğü korundu ve ekranda deformasyon dışında herhangi bir problem yaşanmadı.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 14 hakkında her şey

HTC One M9, yaklaşık 55 kiloluk bükülme testinde çok çarpıcı bir sonuç aldı. Ekranıyla kasasının birleşim yerinin ayrıldığı cihazın güç düğmesinin olduğu yer büyük bir hasar aldı ve cihaz kullanılamaz hale geldi. Bu olay akıllara; “Geçen sene Apple’ın yaşadığı sorunun bir benzerini HTC yaşayabilir mi?” sorusunu getirdi.

Son test edilen cihaz olan Samsung Galaxy S6 Edge ise 50 kiloluk bükülme direncine karşı koyabildi, fakat ekranın kavisinin olduğu bölgede bir çatlama meydana geldi. 67,5 kiloluk kırma testinden de kasa bütünlüğü açısından başarılı bir şekilde ayrılan cihazın kavisinde yaşanan sıkıntı ise düşündürücü.