Kategoriler
Haberler

Apple ve Samsung’un Ortak Davası

Apple ve Samsung, sayısızca mahkeme ve patent anlaşmazlığından dolayı sürekli karşı karşıya gelmişti. Fakat zor durumda olan Apple’a destek bu sefer Samsung’dan gelebilecek gibi gözüküyor.

Geçtiğimiz Şubat ayında patentleri ihlal ettiği kararı alınmış olan Apple’ın iTunes Smartflash LLC için 533 milyon dolar ödenmesi gerektiği açıklanmıştı. Smartflash teknolojisinin kurbanı olan bir diğer firma ise Samsung, ABD‘deki düzenleyicileri, Smartflash’ın bu patentlere sahip olmasının doğru olup olmadığını kontrol etmek gerektiğine inandırmayı başardı. Tekrar yapılıcak olan araştırmada Smartflash’ın patentlere sahip olmaması gerektiği sonucuna ulaşılırsa, Samsung kendisi ile birlikte Apple’ı da 533 milyon dolar ödemek zorunda olmayacak. Patentler, ödeme sistemleri sayesinde dijital içeriğe erişim metotlarını kapsamakta. Lisans firmasının açıkladığına göre, bu patentin bulucusu Patrick Racz, patenti ilk olarak 2002 yılında şarkıcı Britney Spears ile ticarileştirmek istiyordu. Patent mücadeleleri için Fitzpatrick, Cella, Harper & Scinto‘nun ofisini yöneten Justin Oliver, Samsung’un patent incelemesi sonuçlanana kadar Apple’ın dayanmasının oldukça zor olabileceğini söylüyor.

İlginizi Çekebilir:  iPhone için fotoğraftan arkaplan temizleme uygulamaları

Oliver’ın söylediğine göre, eğer Apple ödemeyi gerçekleştirmek zorunda kalırsa, bu ödemeyi geri almak da çok zor olabilir. Dava için alınan son kararın ise yaklaşık bir yıl sürebileceği belirtiliyor.