Kategoriler
Haberler

Qualcomm Snapdragon 820 Samsung Fabrikalarında Üretilebilir

Qualcomm‘un yeni nesil Snapdragon 820 yongasının üretiminin Samsung tesislerinde gerçekleştirilebileceği açıklandı. Samsung’un başarılı şekilde yürüttüğü 14 nm üretim teknolojisi süreci Qualcomm’un geçmişteki pratiklerini değiştirmesine neden olabilir.

Qualcomm yeni nesil yongasının üretimi için Samsung’un uzun süreli partneri TSMC‘yi seçecek. Qualcomm’un TSMC üzerinden Samsung’u tercih etmesinin nedeni ise hala kullanmakta olduğu 20 nm üretim teknolojisini 14 nm‘ye taşımak. Üretim teknolojisinin iyileştirilmesi daha küçük boyutlu çipler geliştirebilme, maliyeti azaltma ve güç tüketiminin kayda değer şekilde düşürülebilmesi gibi avantajlar sağlıyor.

Samsung’un yeni Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge akıllı telefonlarında firmanın kendi 14 nm yongasetleri bulunuyor. Üretim teknolojisinde gelişim kaydedemeyen Qualcomm’un mali raporları tatmin edici olmadı. HTC One M9 ve LG G Flex 2 gibi akıllı telefonlarda Snapdragon 810 yongaseti kullanılsa da Samsung’un akıllı telefonlarının bu ürünler arasında yer alamaması büyük dezavantaj yaratıyor.

Qualcomm yetkilileri Snapdragon 820’nin Samsung tesislerinde üretilebilmesini ve yeni nesil Samsung Galaxy S serisi amiral gemisi telefonlarda bu yonganın kullanılmasını umuyor. Samsung’un Galaxy S6’da yer alan Exynos yongası tüm benchmark rekorlarını kırmış durumda. Qualcomm Snapdragon 820 başarılı bir seçenek olarak belirse dahi firmanın kendi Exynos çözümlerini bir kenara bırakması söz konusu olmayabilir.