Kategoriler
Haberler

Samsung’un Yeni CPU Çekirdeği A57’den Yüzde 45 Daha Hızlı

Samsung güncel SoC çözümüyle mobil platformlar için tatmin edici performans sunabiliyor. Son olarak karşımıza çıkan Exynos 7420 firmanın amiral gemisi akıllı telefonları Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerine güç veriyor. Qualcomm ve Mediatek’in işlemcileri şu anda bu denli yetenekli değiller. Günümüzde mobil cihazlardaki rekabet herhangi bir firmanın sürekli üstünlük kurmasına müsaade etmiyor ancak Samsung’un çalışmaları rakipleri zorlamaya devam edecek gibi görünüyor.

Birkaç hafta önce edinilen duyumlara göre Güney Kore merkezli firma kendi özelleştirilmiş CPU çekirdeği tasarımı üzerinde yoğun mesai harcıyor. Bu çalışmanın sonucu muhtemelen yeni Exynos modellerinin evrimine katkıda bulunacak. Exynos 7420 Samsung’un kendi teknolojileriyle üretilse de hala standart Cortex A57 ve A53 çekirdeklerini temel almakta.

Yeni silikon Mongoose kod adını taşıyor ve tamamen farklı bir mimari üzerine inşa ediliyor. İlk benchmark sonuçlarına göre tek çekirdek performansı Exynos 7420‘den % 45 daha yüksek. Bildiğimiz kadarıyla 64-bit Mongoose yongası ARMv8 komut seti ve 2.3 GHz‘e ulaşabilen saat hızlarını kapsamakta. Tabii mobil yongalarda performansın yanı sıra ısı yönetimini kontrol altında tutabilmek de oldukça önemli. Samsung Mongoose 14nm FinFET teknolojisi ile inşa edilecek, tıpkı mevcut Exynos 7420 yongası gibi.

Samsung’un gerçekten doğru adımlar atması gerek yoksa ısınma sorunları yaşayan Qualcomm Snapdragon 810 gibi bir fiyasko daha ortaya çıkabilir. Söylentilere göre Exynos M1 ilk Mongoose yongası olabilir ve Heterojen Sistem Mimarisi (HAS)’ni destekleyebilir. Bu gelişme mobil platformlar için oldukça önemli. HAS’de prensip GPU işlem birimlerinin genel amaçlı hesaplamalarda da kullanılabilmesi ve bu sayede performans artışı elde edebilmek. Samsung HAS Foundation oluşumunun katılımcılarından birisi. Bu oluşum içerisinde AMD, ARM, Imagination Technologies, MediaTek, Texas Instruments ve Qualcomm da mevcut.

Endüstri kaynakları ilk Mongoose yongalarının seri üretiminin 9 ile 12 ay sonra başlayabileceğini ifade ediyor. Samsung standart kullanıma sunma programına sadık kalırsa firmanın sonraki amiral gemisi Galaxy S7‘de yeni teknolojinin nimetlerinden faydalanılabilir.