Kategoriler
Giyilebilir Teknolojiler

ASUS VivoWatch 10 Gün Pil Ömrü Sunabiliyor

İlk defa Nisan ayında çeşitli bilgileri sızan ASUS VivoWatch akıllı saatin detayları netleşiyor. Cihaz bu ay içerisinde Tayvan‘da kullanıcılara ulaştırılacak, fiyat etiketi 149 USD seviyesinde olacak. İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ülkelerde de kısa süre sonra raflardaki yerini alması beklenen ürünün ABD’deki teknoloji marketlerine giriş tarihi netleşmiş değil.

VivoWatch 10 güne kadar pil ömrü sunabiliyor. Pili tipik bir akıllı saatinkine kıyasla hayli düşük kapasitede, yalnızca 123 mAh olsa da ASUS tarafından geliştirilen ve Kood şeklinde adlandırılan basit bir işletim sistemi ile çalışıyor. Yani Android Wear kadar pil canavarı bir sistem yok. Diğer taraftan VivoWatch 128 x 128 piksel çözünürlüklü siyah – beyaz dokunmatik ekran içeriyor ve geleneksel bir işlemciye sahip değil, onun yerine bir mikro kontrolcü tercih edilmiş.

ASUS VivoWatch üçüncü parti uygulamaları çalıştıramıyor, esasında tam bir akıllı saat değil. Ancak sağlıkla ilgili özellikler, nabız ölçümü de dahil, efektif olarak yakılan kaloriyi gösteren LED indikatör, uyku ve egzersiz kalitesini netleştirmeye yardımcı olan Happiness Index gibi araçlar geliyor. Suya ve toza karşı dayanıklılık sağlanmış. Akıllı telefon ve PC’ye Bluetooth ile bağlanabiliyor. Android işletim sistemli akıllı telefonlar ile iPhone’lar desteklenmekte.