Kategoriler
Konular

LG AKA Kullanıcı Arayüzü

LG AKA Kullanıcı Arayüzü

LG AKA, Android 4.4.2 KitKat üzerinde LG’nin kendi özelleştirilmiş arayüzünü kullanıyor. Şirket bu özelleştirmeyi yaparken başka bir yerde bulamayacağınız birçok uygulamayı, ikon setlerini, temaları ve çeşitli efektleri de arayüze eklemiş. Arayüze yönelik şüphesiz ki kullanıcıların en çok merak ettiği konu, gözler. Seçtiğiniz modele bağlı olarak ön maske ve gözler değişebiliyor. Örneğin pembe renkli YoYo’da gözler genelde sevimli şekilde size bakacaktır ama beyaz renkli Wooky’de daha çok şaşkın halde olacaktır. Maske açıkken ekrana dokunduğunuzda gözler açılıyor. Eğer cevaplanmamış bildirimler varsa gözler, YoYo’nun elinde tuttuğu bildirim kutucuğuna doğru, aşağı bakar haldedir. Maskeyi biraz aşağı indirdiğinizde bu kutucukta küçük bir özet beliriyor. Telefonu sallarsanız, gözler kafası fena halde karışmış, bilinci kısmen kaybetmiş şekilde karikatürize oluyor.

Ayrıca pil durumu da gözleri etkiliyor. Şarjınız bitmek üzereyken gözler kırmızı, tükenmiş şekilde; tam doluyken yeşil renkte ve enerjik şekilde görülüyor. Ön maskeyi gözlerin dışında müzik çaları kontrol etmek ya da gelen aramaları görmek için de kullanabiliyoruz.

İlginizi Çekebilir:  "com.google.android.packageinstaller" nedir, ne işe yarar?
LG AKA Kullanıcı Arayüzü

Maskeyi aşağı doğru tamamen kaydırdığımız zaman menüde bizi tanıdık LG arayüzü karşılıyor. Fakat çizgi film tadında bir düzenlemeyle değiştirilmiş. Menüde telefonumuzun maskotunu da görüyoruz. Maskotu AKA uygulamalarına yada widgetlara bağlanmış kısayol olarak kullanabiliyoruz. Bu tarzı beğenmezseniz kolayca orijinal LG arayüzüne dönebilirsiniz. Diğer LG telefonlarında olduğu gibi AKA’da da Android tuşlarını özelleştirebilme imkanına sahibiz. Bildirim çubuğu LG G2’den beri kullanılandan çok farklı değil. KitKat’la beraber LG tarafından eklenen birkaç yenilik var ama bu yenilikler Lollipop bildirim ekranı kadar değiştirebilmiş değil henüz.

LG AKA Kullanıcı Arayüzü

LG AKA’nın arayüzünün diğer özellikleri LG’nin diğer telefonlarından ya da Android’in sunduğu imkanlardan çok farklı değil. Bu yazının sonunda tekrar etmekte fayda var; LG AKA orta segmente konuşlandırılan bir telefon ama içerdiği eğlenceli özellikleri onu diğerlerinden farklı kılıyor.