Kategoriler
Konular

Sony Xperia M4 Aqua İlk Bakış

Sony Xperia M4 Aqua 1

Orta seviye cihazlar arasında yer alan Sony Xperia M4 Aqua akıllı telefona yakından bakıyoruz. Japonya merkezli firma bütçe dostu fiyat etiketiyle birlikte Premium his uyandıran bir çözümü kullanıcılara sunmayı başarmış görünüyor.

Sony Xperia M4 Aqua 2

M4 Aqua ilk kez Barcelona’daki Mobil Dünya Kongresi 2015‘te karşımıza çıkmış ve basın mensuplarında genel olarak hoş bir izlenim bırakmıştı. Sony’nin akıllı telefon pazarındaki durumu biraz karışık. Son olarak Japonya’da resmi olarak duyurulan Xperia Z4 bir miktar hayal kırıklığı yarattı ancak orta seviye modeller pazardaki boşluğu dolduracak gibi.

Sony’nin 299 Euro seviyesindeki fiyat etiketiyle satışa sunmayı düşündüğü M4 Aqua‘nın amiral gemisi Xperia Z3’ten sonra tasarlandığı çok açık. Akıllı telefon tıpkı Z3 gibi Premium metal hissi sunuyor, ama bir farklılık var. İlk bakışta cihazın Xperia Z3 gibi metal çerçeve içerdiğini düşünmüştük ama burada kullanılan materyal polikarbonat. Şık göründüğü ve tatmin edici bir temas hissi sunduğu için sorun etmiyoruz.

Sony Xperia M4 Aqua 3

Benzerlikler arka cam yüzey ile devam ediyor. Bu tasarım anlayışındaki cihazlar elde ve cepte kolayca kayabilmekte, dikkatli olmak gerekiyor. Kullanılan malzeme Z3’tekine kıyasla biraz daha yumuşak gibi. Diğer taraftan gövde oldukça sağlam duruyor. IP65 ve IP68 sertifikalarına sahip olan telefon su ve toza karşı dayanıklılık sunuyor. Siyah, beyaz ve pembe renk seçenekleri var.

M4 Aqua’nın teknik özellikleri orta seviye Android cihaz çizgisini sürdürüyor. 5 inç genişlikli IPS LCD ekran net görüntüler sunuyor, desteklenen çözünürlük 720p. Sony’nin Triluminos ekran ve Bravia teknolojisi sayesinde renkler ve kontrast oranı önemli ölçüde iyileştirilebiliyor. Ekran kalitesi fiyat etiketi de göz önünde bulundurulduğunda E4 ve E4g‘ye kıyasla daha başarılı.

İlginizi Çekebilir:  11 adet gizli Google oyunu
Sony Xperia M4 Aqua 4

Teknik özellikler tablosundaki Qualcomm Snapdragon 615 yongaseti elbette piyasadaki en hızlı çözüm değil ve orta seviyedeki akıllı telefonlarda sıkça karşımıza çıkıyor. Akıcı ve sorunsuz bir kullanım deneyimi sunabiliyor. Adreno 405 GPU‘su Android için geliştirilen oyunları tatmin edici şekilde çalıştırabiliyor, hatta üst düzey grafikli oyunlarda da iyi iş çıkarıyor. 2 GB RAM gündelik işlemler için harika. 8 GB kapasiteli dahili depolama alanı kullanıcıları üzebilir. Bunun 5 GB kadarı kullanılabilir alan olarak sunuluyor, Class 10 standardında bir microSD kartla depolama takviyesi şart.

M4 Aqua’da Sony dengeli bir kamera kurulumu tercihinde bulunmuş. Arka kısımda 13 MP Exmor RS sensör var, önde ise 5 MP çözünürlüklü kamera mevcut. İki kamera da firmanın yazılımsal avantajlarından faydalanabiliyor. Çekilen fotoğraf ve videolar elbette üst seviye akıllı telefonlardaki kaliteye ulaşamıyor ama orta seviye cihaz kategorisi için oldukça iyi sonuçlar elde edilebiliyor. Hatta bazı koşullarda Xperia Z3’e yakın performans gösterebiliyor.

Sony Xperia M4 Aqua akıllı telefon Android 5.0 Lollipop işletim sistemi kurulu olarak geliyor. Güncel birçok cihazda bu sürümü görüyoruz ancak Sony’nin üst seviye Z serisi cihazlarında yazılım güncellemelerini sunma başarımı adına kırık notları var. İşletim sistemli hayli özelleştirilmiş ve birçok eğlenceli, kullanışlı seçenekler dahil edilmiş. Remote Play ve yüksek çözünürlüklü ses göremedik ama bu özellikler daha sonra yazılım güncellemeleri ile cihaza kazandırılabilir.

Sony Xperia M4 Aqua’nın fiyatı elbette Xperia Z3’ten uygun, aynı zamanda daha küçük ekranlı Xperia Z3 Compact‘tan da daha alt seviyede. Yani cihazın başarısı biraz da Xperia Z3 Compact‘a kıyasla nasıl konumlandırılacağına bağlı diyebiliriz.