Kategoriler
Konular

LG G4 ve Samsung Galaxy S6 Arayüz Farkları

LG G4 ve Samsung Galaxy S6 Arayüz Farkları 2

LG G4 ve Samsung Galaxy S6 arayüz farklarına göz atıyoruz. Estetik ve fonksiyonel anlamda LG’nin hayli özelleştirilmiş UX 4.0 arayüzü G3 modelininkine kıyasla farklılıklar taşıyor. Firma Google’ın Material Design tasarım anlayışına daha yakın bir rotaya yönelmiş.

LG G4 ve Samsung Galaxy S6 Arayüz Farkları 3

Samsung da LG ile benzer bir politika uygulayarak TouchWiz arayüzünde çeşitli değişimler uygulamış. Öncelikle tasarım alışılageldik Lollipop stiline uygun şekilde düzenlenmiş, yazılımlarda bir miktar azaltma ve basitleştirme yapılmış. Daha hafif olan arayüz ferah hissettiriyor ancak iki uygulamayı ekranda aynı anda çalıştırma olanağı sunan MultiWindow (LG’de bu özelliğin adı Dual Window) ve Smart Stay (LG’deki adı Smart Screen, cihaza baktığınız sürece ekranın açık tutulmasını sağlıyor) gibi fonksiyonel özellikler hala mevcut.

Her iki akıllı telefonda da mini uygulamalar bulunuyor. Aynı zamanda cihaz arayüzünün görünümünü değiştiren, önceden tanımlanmış ve kolayca indirilebilen tema seçenekleri bizlerle. LG G4 daha önce G3 ve G2’de de gördüğümüz ekrana çift dokunarak cihazı uyandırma sağlayan Knock On özelliğine sahip. Dokunma düzenini parola olarak belirleme imkanı sunan Knock Code yeteneği de hazır. Eğlenceli olduğu şüphesiz. Samsung’ta da parmak izi okuyucu bulunmakta. Daha önce cihazlarda parmak izi okuyucuyu kullanırken kaydırma hareketi yapmak gerekiyordu, Samsung bu noktada ilerleme kaydetmiş ve Galaxy S6’da serbest dokunma hareketiyle fonksiyondan faydalanabilme olanağı vermiş.

İlginizi Çekebilir:  iPhone için en iyi 7 fotoğraf kolaj uygulaması

LG G4 ve Samsung Galaxy S6 arayüz farkları değerlendirmemiz bu şekilde. Bir sonraki yazımızda cihazların performans farkına değineceğiz.