Kategoriler
Konular

LG G4 ve Samsung Galaxy S6 Kamera Farkı

LG G4 ve Samsung Galaxy S6 kamera farkı değerlendirmemizle karşınızdayız. LG ve Samsung’un her ikisi de amiral gemisi akıllı telefonlarında başarılı kamera sensörleri ile optiklere yer veriyor. Firmaların bu yoldan ayrılmamış olmaları biz kullanıcılar için şüphesiz olumlu bir gelişme.

LG’den başlarsak firma G4’te 16 MP çözünürlüklü 1/2.6” Sony IMX234 sensör, hayli geniş f/1.8 lens, LED flaş, ortam ışığı sensörü (ışık kaynağını tespit ederek beyaz dengesini ayarlamada yardımcı oluyor), lazer otofokus sistemi gibi detaylar sunuyor. Samsung’ta yine 16 MP 1/2.6” Sony sensör, LED flaş ve otomatik faz algılamalı otofokus görüyoruz. İki cihazda da optik imaj stabilizasyonu teknolojisi mevcut, bu sayede video çekimlerinde titremeler önemli ölçüde dengelenebiliyor. Selfie çekimleri için G4’te 8 MP, Galaxy S6’da ise 5 MP çözünürlüklü ön kamera var.

Yazılım tarafında iki firmanın da kamera arayüzlerini yenilediklerini ve önemli aşama kaydettiklerini görüyoruz. LG tarafında bu durum yeni özellikler ekleme şeklinde tezahür ediyor; G4’e beyaz dengesi, ISO, odaklama ve etkileyici şekilde shutter hızı kontrolü imkanı dahil edilmiş. Galaxy S6’da yeni “Pro” modu mevcut, shutter hızı dışında diğer seçenekler düzenlenebiliyor. Aynı zamanda kameraya hızlı ulaşım mümkün kılınmış. Samsung’ta Home tuşuna, LG’de ise arka kısımda konumlandırılan ses azaltma tuşuna hızlı şekilde iki defa basıldığında kameraya doğrudan erişilebiliyor. S6’nın kısayolu kameraya basitçe hızlı erişim sağlarken G4’te ekstra fonksiyonalite de sunuyor, odaklama ve hızlı bir kare yakalama gibi.

İlginizi Çekebilir:  Android için ücretsiz sahte konum uygulamaları
LG G4 ve Samsung Galaxy S6 Kamera Farkı 2

G4’ün teknik özellikleri kağıt üzerinde muhteşem, değerlendirmemizde cihazın sağladığı sonuçların da başarılı olduğunu söylemiştik. Gün içerisinde aydınlık ortamlarda zengin detaylar ve gerçek hayata yakın renkler sunulabiliyor. Panorama çekimlerinde G4 76 MP çözünürlüklü kareler yakalayabilirken S6 28 MP çözünürlükle sınırlı. Burada Samsung’un yaklaşımı mantıksız değil çünkü 28 MP çözünürlüklü fotoğraflar da zaten yeterince detaylı, ama LG’yi de tebrik etmek gerek. Her iki cihaz da zorlu sahnelerde iyi pozlama telafisiyle görevlerini başarıyla yerine getirebiliyor.

İç ortamlarda da iki cihaz arasında küçük farklılıklar görülebilmekte. Galaxy S6 tüm görüntüleri düzgün odaklamada başarılı. G4’te detaylar daha iyi durumda.

G4 düşük ışık koşullarında hayli başarılı. Odaklama ve detayların yanı sıra gürültü önleyici algoritmanın da katkısıyla sonuçlar etkileyici. Hatta daha yüksek ISO değerlerinde dahi S6’dan daha iyi görünen fotoğraflar çekilebiliyor. G4 gece koşullarında kesinlikle üstün bir performans sergiliyor.

LG G4 ve Samsung Galaxy S6 Kamera Farkı 3

Video konusunda iki cihazın da başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Galaxy S6’da küçük bir sıkıntı var. 1080p video kaydedebilen Galaxy S6 bu çözünürlükte saniyede 30 kare çekim yaptırmıyor, yalnızca 60 kare/saniye videolar kaydedilebiliyor. İki cihazın da 4K video çekim yeteneği var, sonuçların akıllı telefonlar için birinci sınıf olduğunu belirtelim.

LG G4 ve Samsung Galaxy S6 kamera farkı yorumlarımız bu şekilde. Sonraki yazımızda akıllı telefonların multimedya yeteneklerini kıyaslayacağız.