Kategoriler
Konular

ASUS ZenFone 2 İşletim Sistemi ve Arayüzü Detayları

Bir önceki yazımızda ASUS’un yeni yılın amiral gemisi modeli olan ASUS ZenFone 2’nin ekran kalitesini ve performansını ele almıştık. Bu yazımızda ise ZenFone 2’nin işletim sistemi olan Android Lollipop ve kullanışlı arayüzü olan ZenUI’yi ele alacağız.

ASUS ZenFone 2 İşletim Sistemi ve Arayüzü

ASUS ZenFone 2, kutusundan Android 5.0 Lollipop sürümüyle geliyor. 64-bit mimariye sahip işlemcilerin yaygınlaşmasına ön ayak olan Lollipop’un bu birleşimle akıcı bir sistem kullanımı sunduğunu söyleyebiliriz. Lollipop işletim sisteminin ASUS’un arayüzü olan ZenUI ile harmonisinin olağanüstü olduğunu söyleyebiliriz. Özel uygulamalarla kişiselleştirilen ZenUI, kullanıcılara saf bir Android deneyimindense rutin işlerin kolaylıkla yapılabileceği bir arayüzü deneyimi sunuyor.

LG’nin mucidi olduğu çift dokunarak ekranı açma ve kapama fonksiyonuna sahip olan ZenFone 2’nin bu özelliğinin başarılı olduğunu söyleyebiliriz, en azından açma fonksiyonu için bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Kapatmada ise genellikle her telefonda bulunan bildirim çubuğunu kullanmak zorundasınız, yani kapatma durumunda ekstra bir faydası yok. Çok fazla değişmeyen kilit ekranında yine arama, mesaj ve kamera kısayolları bulunuyor. Bu kısayolların üstünde ise bir hava durumu widget’ı bulunuyor. Bu 3 kısayolun özelleştirilebildiğini de belirtelim. Kilit ekranından çıkmak için klasik Android ekranının dışında ekranı yukarı kaydırmanız gerekiyor.

İlginizi Çekebilir:  iCloud'daki fotoğrafları Google Fotoğraflar'a aktarma

ZenUI arayüzünde Google’ın her Android telefonda bulunmasını zorunlu kıldığı uygulamaları haricinde ASUS’un kendi uygulamaları da yer alıyor. Bu uygulamaların gerekliliği tartışılır, çünkü üreticilerin telefonlarına ekledikleri uygulamaların çoğunun pek işe yaradığı söylenilemez. Arayüzde bulunan bildirim kısmının da gayet yenilikçi olduğunu söyleyebiliriz. Ana ekrandayken bildirim çubuğunun sol kısmını çektiğinizde gelen bildirimlerin olduğu çekmeceyi, sağ kısmını çektiğinizde ise hızlı ayarların bulunduğu çekmeceyi görebiliyorsunuz. Çift parmakla kaydırmanın bu özellikle işlevinin kalmadığını düşünebiliriz.

ZenMotion adı verilen özellikle atadığınız harflerde uygulamaları kolayca açabiliyorsunuz. Bu özellik Android’de zaten olan birşey, fakat bunu ZenUI’de özel kılan şey bu sihirli harflerin istediğimiz uygulamaya atanabilmesi. Ayrıca tek elle kullanım özelliği sayesinde ekran 5.5″ten 4.7″ boyutlarına kadar küçülüyor ve ekranın tamamına hakim olma zorunluluğunuz ortadan kalkıyor.

Android deneyimini güzel bir şekilde harmanlayan ZenUI, materyal tasarımı kullanımı kolaylaştıracak ufak özelliklerle birleştirmeyi başarmış. Görsel anlamda Android’i tamamen kişiselleştirmeyi başaran bu arayüzü Akıllı Telefon olarak çok beğendik. Bir sonraki ZenFone 2 incelememizde sentetik test sonuçlarını ele alacağız, bu incelememize kadar Akıllı Telefon’u takipte kalmaya devam edin…