Kategoriler
Konular

ASUS ZenFone 2 ZE551ML Kamera Performansı

ASUS ZenFone 2 ZE551ML’nin kamera performansı incelemesiyle karşınızdayız. ASUS ZenFone 2 ZE551ML, 13 megapiksel arka ve 5 megapiksel ön kameralara sahip. Arka kameranın iyi sayılabilecek bir F/2.0 diyafram açıklığına ve düşük ışıkta net çekimler yapmaya yardımcı olacak çift LED flaş ile desteklendiğini belirtmek gerekiyor.

ZenFone 2’nin arkasında bulunan sihirli tuşlar, kamera açıldığı zaman fotoğraf ve video çekiminde şık bir deklanşör görevi görüyor. Gece, panorama ve HDR çekim modları bulunan ZenFone 2’nin kamera ayarlarında bulunan ince ayarlar, profesyonel çekim yapmak isteyenler için gerçekten başarılı.

ASUS ZenFone 2 ZE551ML Fotoğraf Performansı

ZenFone 2, 13 megapiksellik arka kamerasıyla tatminkar bir performans sergiliyor. Çekilen resimlere ZenFone 2’nin ekranından bakıldığında kaliteli pozlama ve beyaz dengesinin iyi olduğunu gözlemliyoruz. Fakat fotoğrafı büyütmek istediğimizde kocaman bir hüsranla karşılaşıyoruz. Geniş fırça darbeleri atılmışa benzeyen fotoğraflarda sulu boya gibi izler oluşuyor. Ayrıca resim ne kadar yakınlaştırılırsa resim içindeki yumuşaklık o kadar artıyor. Bu kameranın en büyük dezavantajı olarak göze çarpıyor.

Bu sıkıntı kamera otofokus moduna alındığında gerçekleşiyor. Manuel pozlamada ise bu etki nispeten azalıyor. Bu yüzden cihazda derinlik isteyen fotoğraflarda mümkün oldukça manuel pozlama yapmanızı öneriyoruz. HDR modunda ise kamera yine beklenenin üzerine çıkamıyor. Gün dönümünde renk tonunda kaymalar yaşansa da fotoğraf çekimleri tatminkâr.

ZenFone 2’nin arka kamerasında beğenebildiğimiz en önemli şey panorama çekimleri. Telefon çektiği görüntüleri öyle güzel birleştiriyor ki o fotoğrafın ayrı ayrı karelerden oluştuğunu anlamıyorsunuz bile. ASUS ZenFone 2’nin yakın odaklamada performansı ise çok başarılı. Odaklama hızının üst düzeyde olduğu cihazda fotoğraflar oldukça net çıkıyor.

İlginizi Çekebilir:  Samsung Galaxy S ve Galaxy A farkları

ASUS ZenFone 2’nin 5 megapiksellik ön kamerasında fotoğraf çekimi sizi tatmin edebilir, fakat bu fotoğraflar sosyal medyada biraz bozuk çıkıyor. Fakat bu telefondaki ön kamera, piyasada bulunan ve isim yapmış pek çok cihazdan çok daha üst düzey bir kaliteye sahip.

ASUS ZenFone 2 ZE551ML Video Performansı

ASUS ZenFone 2, 30 FPS’de 1080P çözünürlüğünde videolar alabiliyor. Dış ortamda fena olmayan bir video çekim kalitesi sunan kameranın yakın detayları biraz bulanık aldığını söyleyebiliriz. Video sırasında bir süre doğru otofokus ayarını bulmaya çalışsa da telefon bunu hissettirmiyor. Yani otofokus alanında başarılı bir arka kamerasının bulunduğunu bir kez daha pekiştirmiş oluyor.

Fakat tüm bunlara rağmen yapılan testlerde kafamıza takılan çok büyük bir sıkıntı oldu. Örnek videolarda 480P ile 1080P HD formatında çekilen videolarda kalite bakımından hiçbir farklılık yok. Yani ZenFone 2’nin video çekimi alanında HD çekimler yaptığı konusunda çok ciddi çelişkiler var. Bunun dışında ses kaydı, doygunluk, beyaz dengesi gibi detaylarda en ufak bir sıkıntı yok.

Genel olarak ASUS ZenFone 2’nin kameraları “tatminkâr”. Övüldüğü gibi bir kamera performansının olmadığı telefonda en kaliteli şey otofokus zamanlaması. Fakat yine de özellikle arka kameraya kötü demek haksızlık olur, ZenFone 2’nin kendi fiyat aralığında iyi bir performans veren bir kamerası var. Gelecek incelememizde ZenFone 2’ye genel bir bakış yapıp incelememizi tamamlayacağız. Akıllı Telefon’u takipte kalmayı unutmayın.