Kategoriler
Haberler

Android M’de Doğal Parmak İzi Okuyucu Desteği Olabilir

Android işletim sistemli üst seviye akıllı telefonların birçoğunda parmak izi okuyucu sensör yer alıyor ancak işletim sisteminde bu donanımlar için doğal destek bulunmuyor. Görünüşe bakılırsa Android M ile tablo yakın zamanda değişecek.

BuzzFeed ve Ars Technica sitelerinin haberine göre Google I/O 2015 etkinliğinde Android M işletim sisteminin parmak izi okuyuculara doğal destek sağlayacağı duyurusunu yapabilir. Ars Technica’ya göre Nexus 6 için AOSP’de parmak izi okuyucu görünüyordu ve Google yazılım tarafında çalışmalarını sürdürüyordu. Nexus 6’da parmak izi okuyucu kullanılacak iken ilgili firmayı Apple’ın satın almasıyla planlar suya düştü.

İşletim sistemine doğal parmak izi okuyucu desteğinin eklenmesi bu donanımın doğrulama için kullanılabileceği anlamına geliyor. Destek sunulduğunda Play Store alışverişleri, Google Wallet doğrulamaları veya 1Password, Authy, Dropbox, OneDrive, Simplenote gibi herhangi bir uygulamada parola yerine parmak izi okutmak mümkün hale gelebilir. Apple‘ın iOS işletim sistemindeki Touch ID önemli kolaylıklar sağlıyor.