Kategoriler
Rehberler

iPhone Rehberinde Kopya Kişileri Silmek

iPhone rehberinde kopya kişileri silmek ihtiyacı hissetmeniz mümkün. Özellikle iş, okul ve kişisel hayatınızdan insanlardan oluşan çoklu adres defterinizi yönetmek için iPhone’dan yardım alıyorsanız rehberde kişilerin kopya kayıtlarının belirmesi sorunu yaşamışsınızdır. Facebook, Gmail veya Outlook gibi bazı uygulamalar rehber içeriklerini akıllı telefona dahil etmek eğiliminde ve bu durum cihazda işlerin hayli karışmasına neden oluyor. Rehberde doğru kişiye ulaşmakta zorlanabiliyorsunuz. iPhone rehberinde kopya kişileri silmek için birden fazla yöntem var, aşamaları adım adım takip etmeniz yeterli olacaktır.

Kopya Kişileri Elle Silmek

iPhone rehberinde birkaç tane kopyası bulunan kişi varsa en sağlıklı yöntem bu kayıtları elle silmek olacaktır. Bu yöntem hayli basit ve ilk yapmanız gereken rehbere ulaşmak.

iPhone Rehberinde Kopya Kişileri Silmek 1

Bu örnekte listeye yanlışlıkla iki kez dahil edilen bir arkadaşı görüyorsunuz. Bu ikiliği ortadan kaldırmak için bir tanesine dokunun ve karşınıza gelen ekranda sağ üst kısımda yer alan “Edit” (Düzenle) seçeneğini kullanın.

iPhone Rehberinde Kopya Kişileri Silmek 2

Düzenleme seçeneği aktifken sayfada aşağı kaydırma yapın ve “Delete Contact” (Kişiyi Sil) butonuna dokunun.

iPhone Rehberinde Kopya Kişileri Silmek 3

Elle silme işlemi bu kadar basit. Tabii rehberinizin durumuna göre her zaman için bu kadar kolay olmayabilir.

Kopya Kişileri Silmek İçin Cleaner Uygulamasını Kullanmak

Rehberinizde farklı uygulamaların kendi rehberlerini iPhone’a dahil etmesi sonucu karmaşa oluştuysa elle silme işlemi fazla yorucu olabilir. Bu durumda Cleaner gibi kullanışlı bir araçtan yardım almakta fayda var. Uygulamanın ücretsiz sürümünde işimize yarayacak önemli özellikler mevcut.

Uygulamada kayıp isim, numara, e-posta adresi, grup tanımlayıcısı gibi bilgileri bulunan kişiler gösteriliyor ve bu sayede eksik bilgisi bulunan kişilerden kopya kayıtlarını tespit edip temizleyebiliyorsunuz. Elbette temizlik yapmadan bırakabilirsiniz.

iPhone Rehberinde Kopya Kişileri Silmek 4

Uygulamada ön tanımlı çeşitli gruplandırmalar var. Bu sayede rehbere son olarak eklenen veya doğum günü yaklaşan kişilere kolayca ulaşabiliyorsunuz.

iPhone Rehberinde Kopya Kişileri Silmek 5

Tabii bunlar bonus özellikler ve uygulamanın esas amacı adından da anlaşılabileceği üzere rehberde istenmeyen kişileri kolayca temizlemek. Cleaner’ı kullanmak için öncelikle Facebook veya Google hesabınızla bağlantı kurmalısınız.

iPhone Rehberinde Kopya Kişileri Silmek 6

Ardından uygulama size tüm rehberinizi yedekleme imkanı sunuyor. Bulut depolama alanına yüklenen yedek sayesinde rehberinizde yanlışlıkla yapacağınız bir temizlik işlemini telafi edebilirsiniz.

iPhone Rehberinde Kopya Kişileri Silmek 7

Yedek dosyasını Cleaner hesabınıza kaydedebilir veya iOS Mail uygulamasıyla kendinize e-posta ile gönderebilirsiniz.

iPhone Rehberinde Kopya Kişileri Silmek 9

Biz garanti olması açısından her iki yöntemi de yerine getirmenizi tavsiye ediyoruz.

iPhone Rehberinde Kopya Kişileri Silmek 10

Uygulama rehber listenizi tarayacak ve tespit ettiği kopya kişileri sunacaktır.

iPhone Rehberinde Kopya Kişileri Silmek 11

Listenizde yer alan kopya kayıtların ikisi de farklı bilgiler içerebilir. Uygulama ile bu iki kişi kaydını birleştirebiliyorsunuz. Size ön izleme de sağlanıyor.

iPhone Rehberinde Kopya Kişileri Silmek 12

Cleaner uygulaması kopya kayıtları bir araya getirdi ve gereksiz kaydı ortadan kaldırdı. Son durumda oluşturulan kişinin ön izlemesi de gösteriliyor.

iPhone Rehberinde Kopya Kişileri Silmek 14

Uygulama rehberinizde 10’dan fazla kopya adres tespit ederse bir uyarı penceresi gösteriyor ve rehberinizin tamamında birleştirme işlemini kayıtlarla tek tek uğraşmak yerine aynı anda gerçekleştirmek isterseniz ücretli sürümü satın almanızı öneriyor. Pro versiyonu 1.99 USD karşılığında indirilebilmekte. Ücretli sürümde rehberi iCloud, Gmail, Exchange‘e taşıma ve yedekleri Dropbox, Google Drive, e-posta hesabına aktarma seçenekleri de var.

iPhone Rehberinde Kopya Kişileri Silmek 15

iPhone rehberindeki kopya kişileri silme konusunda başka uygulamalarda var. En yaygını bu.

İlginizi Çekebilir:  Yüksek fiyata cep telefonu alan yerler