Kategoriler
Haberler

Android M Doze ve USB Type-C Desteğiyle Geliyor

Android M uygulama izinleri, web deneyimi, uygulama linkleri, mobil ödemeler, parmak izi okuyucu desteği, güç ve şarj etme konularında önemli iyileştirmeler içermekte. Güç ve şarj etme iyileştirmeleri ilgi çekici çünkü günümüzde kullanıcılar için akıllı telefonların sundukları pil ömrü çok şey ifade ediyor.

Doze

Android M Doze

Doze Android işletim sisteminin yeni  derin uyku modu ve özellikle evde tablet gibi gün içerisinde boşta fazla süre bekleyen mobil cihazlar düşünülerek tasarlanmış. Android ekibi uygulamaları gerçekten derin uyku moduna sokuyor, uyanma süresi biraz uzun olsa da elde edilen kazanım buna kesinlikle değiyor.

Google’ın iddialarına bakılırsa Nexus 5’te standby pil ömrü iki katına kadar çıkabiliyor. Android M ile gelen Doze özelliği ilk etapta akıllı telefonlarda etkin şekilde kullanılabilecek gibi görünmüyor. Tabii bazı iyileştirmeler gelmesi beklenebilir. Bu modun esas işlevleri devre dışı bırakmadığı ve alarmları duyma ya da arkadaşlardan gelen mesajları engellemediğini belirtelim.

USB Type-C

Android M USB Type C

Diğer bir önemli gelişme de mevcut akıllı telefon ve tabletleri şarj etmek ve eşitlemek için kullanılan micro USB bağlantılarının USB Type-C konnektör ile değişecek olması. Android M ile Google cihazların daha hızlı şarj olmalarını ve aktarımın iyileştirilmesini hedefliyor.

Google yeni akıllı telefonların başka cihazları şarj edebilmelerini de hayal ediyor. Özellikle düşük kapasiteli piller içeren akıllı saatleri şarj etmek mümkün olabilir.