Kategoriler
Haberler

Android M Uygulama İzni Kontrolünü Kolaylaştıracak

Google I/O 2015 etkinliği başladı ve yeni Android işletim sistemi versiyonu hakkında bilgiler geliyor. 2015’te Google’ın mobil işletim sisteminin M versiyonu geliyor, yani platformun geliştirme ve iyileştirmeleri hız kazanıyor.

Android M ile birlikte kullanıcılar uygulama izin kontrolünü kolayca gerçekleştirebilecek. Uygulama izinleri daha basit ve izinleri belirlemede doğrudan etkin olabileceğiz. Google Play’den uygulama yüklerken karşımıza gelen uzun izin listesi söz konusu olmayacak.

Android M’e yeni bir uygulama yüklendiğinde cihazın belirli komponentlerinin kullanımı için izin talebinde bulunulacak. Uygulama açıldıktan sonra faydalanılmak istenen özellik kullanıcının iznine tabi olacak, örneğin kamera ve mikrofon gibi. Ek olarak kullanıcılar Settings yani Ayarlar menüsünden uygulama izinleri ile ilgili diledikleri düzenlemeleri pratik şekilde gerçekleştirebilecek.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 14 hakkında her şey

Android M Uygulama İzni Kontrolünü Kolaylaştıracak

Android 4.3 Jelly Bean ve sonrasında cihaza yüklenen uygulamaların erişim izinlerini düzenlemek mümkündü ancak bu fonksiyon işletim sisteminin hayli derin bölgesinde gizlenmiş ve üçüncü parti uygulamalar olmadan kullanımı pek mümkün değildi. Bu alanda en popüler araç App Ops idi ve bazı sürümlerinde root erişimine ihtiyaç duyulmaktaydı. Android M ile birlikte bu sorunlara elveda edeceğiz gibi görünüyor.