Kategoriler
Haberler

MediaTek’ten Sekiz Çekirdekli Helio P10 SoC

Geride bıraktığımız Mayıs ayı içerisinde MediaTek’in 10 çekirdek işlemcili Helio X20 yongaseti resmiyet kazanmıştı. Bu yongaseti 10 çekirdekli işlemci içeren ilk mobil çözüm konumunda yer alıyor. Bu yongayı içerecek akıllı telefon ve tabletlerin çıkması merakla beklenmekte. X20 muhtemelen bu yıl içerisinde hazır olacak ve 2016’nın ilk çeyreğinde bu yongasetinin güç verdiği mobil cihazları görebileceğiz. MediaTek Computex’te yeni bir SoC çözümü geliştirdiğini duyurdu.

Helio P10 daha önce duyurulan X20 kadar güçlü değil. Ancak bu yonga yalnızca yüksek performansa değil güç verimliliğine de odaklanmış vaziyette. 28 nm üretim teknolojili, 64-bit uyumlu sekiz adet Cortex-A53 çekirdeği 2 GHz’e varan saat hızlarına ulaşabiliyor. Cortex-A57 çekirdekleri yerine A53 tercih edilmiş olması pil ömrü konusunda ciddi pozitif etki yaratıyor.

P10’da 700 MHz’de görev yapan çift çekirdek 64-bit Mali-T860 GPU ve Cat. 6 LTE (300 Mbps indirme / 50 Mbps yükleme) desteği hazır. TrueBright ISP sayesinde ultra hassas RWWB optik sensörler desteklenebiliyor. Ayrı ses yongasına ihtiyaç duyulmuyor; dahili HiFi audio çözümü 110 dB SNR ve -95dB THD gibi teknik detaylar içermekte. MiraVision 2.0 teknolojisi ile 60 fps Full HD ekranlar kullanılabilecek.

Helio X20’yi muhtemelen önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde akıllı telefonlarda görebileceğimizi belirtmiştik. Helio P10 ise üçüncü çeyrekten itibaren üreticilere ulaştırılacak, yıl sonunda bu yongasetine ev sahipliği yapan akıllı telefonları görmemiz olası.