Kategoriler
Haberler

Dünyanın En Ucuz Android Telefonu: ZTE Overture 2

Çinli akıllı telefon üreticileri, son yıllarda üstüne küresel çapta yapışmış “taklit üretici” imajından kurtulup özgün fiyat/performans cihazları üretmeye odaklanmış durumda. Xiaomi, Lenovo, Huawei gibi firmalar global pazarı epey zorlarken ülkemizin de yakından tanıdığı ZTE, bu firmalar arasında kendine yer edinmek istiyor.

Nubia markasıyla üst segmentte üretiği telefonlar dışında bir akıllı telefonda temel özellikleri sunan giriş seviyesi akıllı telefonlar da üreten ZTE, dünyanın en ucuz telefonunu satışa sunmak üzere. ZTE Overture 2 adını verdiği cihazla Android işletim sistemli akıllı telefonlarla yeni tanışacak kitleyi hedefleyen marka, bu cihazı Amerika’nın mobil operatörlerinden Cricket Wireless için üretti.

4.5″ FWVGA LCD bir ekranı bulunan Overture 2, 64-bit mimaride ve 1.2 GHz hızında Snapdragon 410 SoC işlemciye sahip. 1GB RAM ve MicroSD kart destekli 8GB dahili hafızayla giriş seviyesi cihazlar arasında iddialı olan Overture 2’de 5 megapiksellik flaşlı bir arka kameranın haricinde bir de VGA çözünürlüklü öz çekim kamerası bulunuyor. VGA kamera başta komik gelebilir ama bu seviyedeki pek çok cihazda ön kamera bulunmuyor.

4G, Qualcomm Quick Charge ile hızlı şarj gibi hoş özelliklere sahip olan ZTE Overture 2’de 2100 mAh’lik değiştirilebilir bir batarya mevcut. Android 5.0 Lollipop işletim sistemine sahip cihazın fiyatı ise bu özelliklere sahip bir telefondan beklenmeyecek kadar ucuz: Sadece 50$! Giriş segmentteki cihazların yarı fiyatına sahip bir akıllı telefon olan ZTE Overture 2, Android 5.0 Lollipop işletim sistemine sahip en ucuz akıllı telefon olma ünvanını almışa benziyor.

Cricket Wireless operatörü üzerinden sadece Amerika’da satışa sunulan cihazın global satışı ne yazık ki beklenmiyor.