Kategoriler
Rehberler

Android Uzak Masaüstü Bağlantısı

Microsoft Remote Desktop uygulaması ile Android uzak masaüstü bağlantısı kurmak mümkün. Uygulama ile Android’li akıllı telefonunuzdan Windows işletim sistemli bilgisayarınıza uzaktan erişebilir ve mobil cihazınızda tam Windows deneyimi elde edebilirsiniz. Taşınabilirlik odaklı mobil cihazınızda masaüstü bilgisayar deneyimi elde etmek istiyorsanız yapabileceğiniz bir şeyler var. Microsoft’un Google Play mağazasından indirebileceğiniz resmi ücretsiz uygulaması ile Windows işletim sistemli bilgisayarlarınıza uzaktan bağlanabilirsiniz. Tabii bunun için Windows PC’nizde uzak masaüstü erişiminin etkinleştirilmesi şart. Bu ayarlarla ilgili sıkıntı yaşıyorsanız Microsoft’un internet sitesinde yer alan yardım sayfalarına göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Burada ele aldığımız adımları aynı şekilde izlemeniz durumunda tablet veya akıllı telefonunuzdan Windows işletim sistemli bilgisayarınıza muhtemelen sorunsuzca erişebileceksiniz. Windows 8 kullanıcıysanız Modern arabirimini dokunmatik ekranda tecrübe etmek yüzünüzü güldürecektir. Dokunmatik ekran ile masaüstü deneyiminin ise bir miktar sıkıntılı olacağını öngörmek zor değil. Yine de koltuğunuzda yayılmışken bilgisayarınız ile yapmanız gereken birkaç küçük işlemi uzak masaüstü bağlantısı üzerinden mobil cihazınızla yapabilmeniz büyük avantaj. Android uzak masaüstü bağlantısı kurmak oldukça kolay.

Android Uzak Masaüstü Bağlantısı

Öncelikle uygulamayı Google Play’de arama yaparak bulun ve cihazınıza yükleyin. Araç ücretsiz olsa da indirmeden önce kullandığınız Windows versiyonuyla uyumlu olup olmadığını kontrol edin. Uygulama hakkındaki detaylı açıklamalarda bu bilgilere yer veriliyor.

Uzak masaüstü bağlantısı kurmak istediğiniz PC akıllı telefonunuzla aynı kablosuz ağda yer almalı ve tabii ki PC’nin adı veya yerel IP adresi, Windows hesabınızın kullanıcı adı ve şifresini bilmeniz gerekiyor. Bu bilgileri PC’nizde kontrol edip uygulamaya girin.

Eğer ağınızla ilgili bir sorun yoksa ve önceki aşamada değindiğimiz bilgileri doğru şekilde not edip mobil cihazınıza girdiyseniz akıllı telefonunuzda Windows masaüstüne erişmiş olmalısınız. Erişim için uygun Windows versiyonuna sahip olmanız hatırlatalım.

Daha önce de belirttiğimiz gibi dokunmatik ekranda farklı bir deneyim söz konusu, özellikle masaüstünde yıllardır fare kullandığımızı ve masaüstü arayüzünün de bunun için optimize edildiğini unutmayın. Modern arabiriminde daha akıcı ve sorunsuz çalışılabiliyor. Windows’lu PC’nizde işlerinizi hallettiğinizde tek yapmanız gereken Başlangıç ekranına erişmek ve sağ üstte yer alan kullanıcı hesabı profilinize tıklayıp oturumu kapatmak. Mobilde Android’e geri döneceksiniz, PC’nizde ise herhangi bir değişiklik olmayacak.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da bildirimlerin gecikmesi ve çözüm önerileri