Kategoriler
Rehberler

Android Ekran Ayarlarını Düzenlemek

Android ekran ayarlarını düzenlemek akıllı telefonun ferah ve huzur veren bir görünüm kazanabilmesi için önemli. Android işletim sistemli akıllı telefonların kullanıcılarına geniş optimizasyon ve düzenleme yapma olanağı sağladığı açık. Bir tarafta üreticilerinin artık destek vermediği telefonlara özelleştirilmiş ROM’lar yükleyen ileri seviye bilgi sahibi kullanıcılar varken diğer tarafta akıllı telefon dünyasına yeni adım atmış ya da görece tecrübesiz kullanıcılar da bulunuyor. Tecrübesiz kullanıcılar için ekran ayarlarını düzenlemek ilk aşamada biraz sıkıntı yaratabilir. Ekran ayarlarınızı düzenleyerek akıllı telefonunuza ferah, yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Ekran ayarlarını düzenlemek cihazınıza yalnızca estetik kazandırmıyor, aynı zamanda gözlerinizin sağlığı ve uzun pil ömrü için gereken doğru ayarları da tespit edebiliyorsunuz. Şimdi Android ekran ayarlarını düzenlemek için neler yapabileceğinize yakından bakalım.

Android Ekran Ayarlarını Düzenlemek

Öncelikle tüm uygulamaları açmayı sağlayan butona dokunun ve “Ayarlar” menüsüne girin. “Cihaz” bölümündeki “Ekran” seçeneğini görene kadar aşağıya doğru kaydırma yapın ve “Ekran” seçeneğine dokunun.

Ekran alt menüsü altı farklı seçenek içeriyor. Buradaki seçenekler cihazınızın ekran ayarlarını altı farklı şekilde düzenleme olanağı veriyor. Kimileri alt seçeneklere sahip, bazıları da işaretlenebiliyor.

Parlaklık seviyesini belirlemek için “Parlaklık” seçeneğine dokunun. Burada çubuğu sağa ve sola kaydırarak parlaklık seviyesini değiştirebilirsiniz. Bazı durumlarda otomatik parlaklık da faydalı olabilir.

“Uyku” seçeneğine dokunun. Buradaki seçeneklerle cihaz belirli bir süre kullanılmadığında uyku moduna geçişin süresi belirlenebiliyor. Pil ömrünü göz önünde bulundurarak kısa bir süre tercih etmelisiniz.

Görme sıkıntıları yaşıyorsanız font boyutunu büyütmeniz gerekebilir. Bunun için “Yazı tipi boyutu” seçeneğine dokunun. Buradaki düzenleme menüler, uygulama ikonları, ayarlar ve widget’larda geçerli oluyor.

Android ICS’li ve daha güncel cihazlarda animasyonlu duvar kağıtları destekleniyor. Animasyonlu duvar kağıtlarına “Duvar Kağıdı” alt menüsündeki “Animasyonlu Duvar Kağıtları” seçeneğinden erişebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Apple'ın Sidecar özelliği nedir ve nasıl kullanılır?