Kategoriler
Haberler

Apple’dan Yenilik Dolu iOS 9 Müjdesi

Dün gerçekleşen geleneksel Apple Yazılım Geliştiricileri Konferansı sırasında beklendiği biçimde son nesil işletim sistemleri ilan edildi. Mac kullanıcıları için OS X El Capitan, mobil kullanıcılar için iOS 9 ve akıllı saat Apple Watch içinse WatchOS 2 ilan edildi. iOS 9 ile birlikte ne zamandır özlenen Siri özellikleri ekleniyor ve Spotlight elden geçiyor. Performans iyileştirmeleri ve iPad ile ilgili ciddi ilerlemeler var. iOS 9 ile birlikte Spotlight arama baştan tanımlanıyor ve aslına bakılırsa tarihe karışıyor çünkü artık Siri‘nin bir parçası. Arama ekranı için artık ana ekranı sağa sürüklemek yetiyor. Spotlight arama artık daha akıllı ve Siri’ye sesli komut vererek işlem girilebiliyor. Google Now’a cevap verecek biçimde ilerlemeler var.

iOS ile gelen ikinci ilerleme Apple Maps harita odaklı. Transit taşıma için yön tarifi merakla beklenen bir özellikti ve geldi. Belirli şehirlerde toplu taşıma yönlendirmeleri de var. Yakındaki mağazalara ait bilgiler verilebiliyor. Kategoriye göre arama yapılabiliyor. Apple Pay ödeme desteği sunanlar gösterilebiliyor. Can sıkıcı bir özellik olan Newsstand ise güncellemeden sonra belirli ülkelerde haber kategorisini seçme desteği ekliyor. Flipboard gibi görünen uygulama görsellere öncelik veriyor.

İlginizi Çekebilir:  Yazı yazarken titreşimi kapatma

Asıl ciddi iOS 9 yeniliğini iPad kullanıcıları görecek çünkü ekranı geniş olan tabletin çoklu uygulama yeniliği var! Split View adlı çoklu görünüm modunda iki uygulama yan yana açılabiliyor. Bu özelliği sadece 2 GB RAM içeren iPad Air 2 kullanabilecek. Önceki nesil iPad Air ve iPad Mini kullanıcıları için sıkıcı bir kısıtlama. Yeni nesil esnek kullanıcı arabirimi API’leri şart olduğundan eski uygulamalar böyle açılamayacak. Slide Over özelliğiyse bir uygulamayı geçici olarak diğeri üzerine çekebiliyor. iOS 9 ile iPad klavyesi güncelleniyor. Sol ve sağ yanlardaki öneri kutularına hızlı kısayollar ekleniyor. Artık klavye üzerinde çift parmakla hareket edip trackpad gibi kullanabileceğiz. Move to iOS adı verilen uygulama Android kullanıcılarının kolayca veri aktarmasına imkan veriyor. İlk aşamada Apple Geliştiricisi olanlar iOS 9 Beta paketini indirip deneyebiliyor.