Kategoriler
Giyilebilir Teknolojiler

Gloveone: Sadece Görmekle Kalmayacaksınız

Sanal gerçeklik her ne kadar sanal ile gerçeği bir araya getirmeyi başardıysa da yalnızca görsel bir deneyim sunması nedeniyle tam olarak o dünyaya giriş yapmamıza engel oluyor. Bunun en büyük nedeni de tüm hislerin gerçekliği yansıtamamsı. Bu hislerden en başta gelen ise dokunma hissi. Dokunduğumuz bir meteryaller ve cisimleri hissedememek o anın gerçekçilik hissini de yok edebiliyor. Gloveone isimli eldiven ise yapabildikleri sayesinde sanal dünyaya tam anlamıyla adapte olmayı sağlıyor.

Gloveone Is Bringing Touch To VR | transhumanity.net

Gloveone sanal gerçekliğin görüntü tarafıyla değil, his kısmıyla ilgileniyor. Örneğin sanal gerçeklik gözlüğümüz aracılığıyla bir elma gördüğümüzü varsayalım. Bu eldiven kullanılırken elmanın şekli ve dokusu hissedilebiliyor. Sensörler aracılığıyla nesneye dokunulduğunu anlayan sistem, parmaklara buna uygun olarak titreşimler gönderiyor. Bu sayede sanal dünyada herhangi bir nesneyle temasa geçildiğinde sanki gerçekten dokunuyormuş gibi bir his sağlıyor. 9 eksenli gelişmiş el algılama sistemine sahip olan eldivenin 800 mAh kapasiteli pili, 4 saat boyunca kullanım sunuyor. Kablolu olmasıyla gecikme süresini minimuma indiren Gloveone, düşük enerjili Bluetooth ile kablosuz olarak da bağlantı kurabiliyor. Her iki elde de kullanılabilen eldiven 10 parmakta ve 20 ayrı noktada dokunma hissi veriyor.

Gloveone eldiven şuan Kickstarter’da destekçilerini bekliyor. Sahip olabilmek için ise Kickstarter sayfasında en az 199 dolarlık destek vermek gerekiyor. 150 bin dolar destek bekleyen ve şimdiye kadar 50 bin dolar toplamayı başaran proje başarıya ulaşmak için 31 gün içerisinde hedeflediği rakamı tutturmak istiyor. Proje başarıya ulaştığı takdirde kullanıcıların 2016’nın şubat ayında Gloveone’a sahip olacağı ifade ediliyor. Umarız ki istediği miktara ulaşılabiilp bu harika cihazı kullanıcılarına bu gerçekçi deneyim hissini yaşatabilirler.