Kategoriler
Giyilebilir Teknolojiler

WatchOS 2 İle Apple Watch Daha Akıllı

watchOS 2 Çıkış Tarihi: 16 Eylül | Apple Uzmanı

Mobil cihazlara yönelik olarak iOS 9 güncellemesini dün ilan eden Apple, en yeni oyuncağı Apple Watch akıllı saate özel geliştirilen WatchOS işletim sistemini ihmal etmedi. Siri ve arama özelliklerini ciddi anlamda iyileştiren Apple, akıllı saat Apple Watch sahiplerine WatchOS 2 güncellemesini geliştirdi. Nisan ayındaki duyurudan sonra gelen bu ilk ciddi güncellemeyle gelen ilk yenilik saat görüntüleri. Eklenen yeni Photo Face ile kullanıcılar kendi kişisel görsellerini arka plana atabiliyor. Aynı zamanda fotoğraf galerisi seçeneği ve belirli şehirlerle parkları içeren zaman aralıklı görüntü var.

Bir diğer ilerleme ise Time Travel. Dijital saat tekerleğini kullanan özellikle kullanıcılar zamanda geriye ve tekrar ileri gidip olaylara bakabilecek. Eklenen FaceTime ses desteğiyle Mac, iPhone, iPad ve Apple Watch sahipleri saat üzerinden aranabilecek. Siri ve sesli yazımla e-posta cevaplanabilecek. Şarj aşamasında masada duran saat için özel bir saat modu geliştirildi. Böylece şarj sırasında alarmlı saat gibi işlem görebiliyor. iOS 9 ile gelen haritaya yönelik transit görünüm ve yön tarifi özellikleri de WatchOS 2 ile kullanılabiliyor.

WatchOS 2 ile gelen son ve belki de en önemli yenilikse yazılım geliştiricilere sunulan Apple Watch’a özel uygulama yazabilme desteği. Genelde saat iPhone’daki uygulamalardan faydalanıyor ama yakında saate özel yazılan uygulamalar kurulabilecek. Yazılım geliştiriciler mikrofon, dijital ayar kolu, WiFi, titreşim gibi donanım özelliklerine erişim izni alabilecek. Bu yüzden WatchOS 2 Beta sürümü geliştiricilere sunuldu bile. Son kullanıcılarsa sene sonuna doğru bu güncellemeyi alabilecek.