Kategoriler
Rehberler

Android Akıllı Telefonu Yedeklemek

Android akıllı telefonu yedeklemek için ne yapabileceğinizi biliyor musunuz? Bilmiyorsanız bu küçük rehberimizi seveceğinizi düşünüyoruz. Bir akıllı telefon her zaman için bir telefondan daha fazlasını ifade ediyor. Akıllı telefonlarımızda çeşitli bilgiler, dosyalar ve verileri çeşitli şekillerde saklıyor ve taşıyoruz. Çoğu durumda verilerimizin güvenliği konusunda çok endişeli olmasak da onları kaybettiğimizde ne kadar önemli olduklarını acı şekilde fark ediyoruz.

Cihazlarımızdaki bilgilerimizi düzenli olarak yedekleme işlemini genellikle göz ardı ederiz, aslında bir kez konfigüre ettikten sonra aynı işlemle uğraşmamız dahi gerekmiyor. Verileri yedekleme işlemi bazı durumlarda elle, klasik şekilde halledilebileceği gibi üçüncü parti bir uygulama ile işler hayli kolaylaşıyor. Google Play uygulama mağazasında bu işin altında kalkabilecek ücretli ve ücretsiz çok sayıda uygulama mevcut. Bu yazımızda MyBackup uygulamasını ele alacağız.

Uygulamanın çeşitli versiyonları var, biz burada ücretsiz sürümü kullandık. Kolay kullanılabilen ve sezgisel bir arayüze sahip olan uygulama verileri yedekleme, geri yükleme, görüntüleme ve uygulamalar, medya ve verileri zamanlama işlevleri sunuyor. MyBackup uygulaması ile bir Android akıllı telefonu yedeklemek oldukça kolay.

Android Akıllı Telefonu Yedeklemek

Yedekler yalnızca çıkarılabilir SD kart veya çevrimiçi kurulabiliyor. Online ortamda yalnızca 2 MB sağlanmakta. Daha fazla alan için kullanıcıların uygulamanın Pro versiyonuna yükseltme yapılması isteniyor. MyBackup uygulaması çalıştırıldığında her defasında ilişkili kurulum ekranı beliriyor.

Android Akıllı Telefonu Yedeklemek 1

Uygulama arayüzünde parola ve e-posta adresi bilgilerinizi girdikten sonra “OK” butonuna dokunun ve bu bilgilerinizi kullanarak uygulamada oturum açın. Bu parolanın ayarlanmasını ve hesap kurulum işleminin tamamlanmasını sağlayacak. www.rerware.com adresinden web arayüzünde oturum açabilirsiniz.

Android Akıllı Telefonu Yedeklemek 2

İşlemi başlatmak için “Backup” seçeneğine dokunun. “Applications & Media” butonunu seçerek uygulama veya medyalarınızı yedekleyebilirsiniz, ya da “Data” seçeneğiyle bilgilerinizi yedekleme şansınız var. Sonraki aşamada yedekleme konumunu seçmeniz gerekecek. Yerel depolamayı ya da online’ı seçin.

Android Akıllı Telefonu Yedeklemek 3

Bir bölümdeki tüm dosyaları yedeklemek için, mevcut butona basitçe dokunun. Aktif seçenek yeşil bir onaylama işaretiyle ekranda görünecektir. Bir kategorideki farklı ögeleri seçmek için “Select All” butonunu kullanabilirsiniz. İşlem tamamlandığında “OK” seçeneğine dokunun ve yedeği isimlendirin.

Android Akıllı Telefonu Yedeklemek 4

Verileri yedeklemek için “Backup” ı seçin, “Data” butonuna dokunun ve yedekleme konumu belirleyin. Rehber, yer imleri, SMS, sistem ayarları, sözlük ve takvim gibi ögelerin yer aldığı bir liste karşınıza gelecek. Buradan tümünün yedeklenmesini sağlayabilir ya da dilediklerinizi seçebilirsiniz.

Android Akıllı Telefonu Yedeklemek 5

Geri yükleme işlemini başlatmak için “Restore” seçeneğine dokunun ve “Applications” veya “Data” yı seçin. Uygulamanın ücretsiz sürümünün çevrimiçi ortamdan geri yükleme olanağı sunmadığını unutmayın. “Local” yani yerel depolama alanını seçerek kullanılabilir yedeklerin listesini görebilirsiniz.

Android Akıllı Telefonu Yedeklemek 6
İlginizi Çekebilir:  Yüksek fiyata cep telefonu alan yerler