Kategoriler
Haberler

Sony USB Type-C Konnektör Kullanmayacak

Duruma bakılırsa Sony yakın zamanda tanıtacağı yeni akıllı telefonlarında USB Type-C konnektöre yer vermeyecek. Sony Mobile’ın Tokyo ofisi program yöneticisi Takeshi Nitta’nın açıklamasına göre firma yeni konnektör tipi üzerinde incelemelerini sürdürüyor. Ancak bu uzun süreli bir araştırma gibi görünüyor. Nitta’ya göre sektörde USB 2.0 ve USB 3.0’dan yeni konnektör tipine doğru geçiş için zamana ihtiyaç var. Yeni konnektör Android M işletim sistemi tarafından desteklenmekte.

USB Type-C portları kesinlikle geleceğin standardı olacak. Bu port üzerinden data transferi, video çıkışı ve daha hızlı şarj mümkün. Şu anda çok az sayıda cihaz tarafından destekleniyor ve hemen her ürün eski USB standartlarını kullandığı için bu dönemde avantaj değil dezavantaj yaratıyor.

Sony yetkilisi firmanın daha ince ve hafif tasarımlar geliştirmek istediğini belirtiyor. Fakat USB Type-C en azından ilk etapta gündemde değil. Firma bunun yerine inceliği düşürmek adına ekran ve kamera modülü üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Yeni akıllı telefonlardaki incelik değerleri merak konusu. Xperia Z3+ / Xperia Z4 akıllı telefon yalnızca 6.9 mm incelik değerine sahip. İyileştirmelerle bu değer yeni ürünlerde daha alt seviyelere de çekilebilir.