Kategoriler
Konular

Android’in Zaten Sahip Olduğu On iOS 9 Özelliği

Apple bu hafta içerisinde düzenlenen WWDC konferansında iOS 9 mobil işletim sistemini resmen tanıttı. iOS 9 Beta sürümü şu an geliştiriciler tarafından indirilebiliyor. iOS 9’a yeni dahil edilen özelliklerden birçoğu diğer mobil işletim sistemlerinde zaten var, özellikle Android’de. Tabii işletim sistemleri alanında firmaların diğer çözümlerden etkilenip kendi ürünlerini buna göre şekillendirmeleri şaşırtıcı değil.

Android’in iOS’e kıyasla çeşitli avantajlar sağladığı biliniyor. Aynı şekilde iOS’in de avantajlı olduğu alanlar yok değil. Bu yazımızda diğer mobil platformlar ve Android’in zaten sahip olduğu 10 iOS 9 özelliği odak noktamız olacak.

Android’in Zaten Sahip Olduğu 10 iOS 9 Özelliği

1. Haritalar

Android'in Zaten Sahip Olduğu 10 iOS 9 Özelliği 1

iOS 9’da Maps uygulamasına dahil edilen yeni özellikler Android platformunda şu anda da mevcut. Apple’ın duyurduğu yeniliklerden en önemlisi canlı trafik bilgisinin sağlanması idi, Google Maps uygulamasında bu özellikten yıllardır faydalanılabiliyor.

2. Haritalar – Toplu Taşıma

Android'in Zaten Sahip Olduğu 10 iOS 9 Özelliği 2

Apple Maps ile ilgili duyurulan diğer bir yenilik Transit görünümü, kullanıcılara toplu taşıma hakkında veriler sağlanıyor. Bu harika özellik Nokia’nın sahip olduğu HERE Maps uygulamasında var, Google Maps’te de yıllardır aktif durumda. Apple ilk etapta çok az yerleşim birimi için toplu taşıma verilerini sağlayabilecek, Google Maps bu konuda daha avantajlı.

3. Haritalar – İlgi Çekici Noktalar

Android'in Zaten Sahip Olduğu 10 iOS 9 Özelliği 3

Apple iOS 9 ve Siri’yi bağlamsal farkındalık anlamında daha iyi bir noktaya taşımak için çalışmalarını sürdürse de Apple Maps aracı da bulunduğunuz konuma yakın olan, ilginizi çekebilecek mekanları keşfetmenize yardımcı olacak. İster inanın ister inanmayın Android M’deki Google Maps uygulamasında bu çekirdek özellik mevcut.

4. Siri

Android'in Zaten Sahip Olduğu 10 iOS 9 Özelliği 4

Siri’den bahsetmişken onun yeniliklerine değinmeden geçmeyelim. Apple kişisel asistanının yeteneklerini geliştirmek için çabalıyor, iPhone kullanıcıları iOS 9’da daha başarılı bir asistana kavuşacak. Örneğin tıpkı Google Now hizmetinde olduğu gibi Siri de arama arayüzünde kendisine doğrudan sorulanlara yanıt verebilecek. Öncesinde Siri yalnızca web’de basit aramalar gerçekleştiriyordu.

5. Siri – Uygulama Entegrasyonu

Siri’nin yeni yeteneklerinden birisi uygulama içeriklerine adapte olabilmesi. Örneğin bir web sitesine göz attınız ya da e-postalarınıza bakıyorsunuz, sonrasında köpeğinizi yürüyüşe çıkardınız, Siri size başladığınız işi bitirmeniz konusunda hatırlatma yapabiliyor. Ekranda olan biteni takip ettiği için size hatırlatması mümkün. Android M’deki Now on Tap özelliği Siri’den daha çok şey vaat etmekte. Google’ın asistanı da yapılması gerekenleri öğrenebiliyor.

6. Sesli Arama

Android'in Zaten Sahip Olduğu 10 iOS 9 Özelliği 6

Android’de yer alan ve iOS’e yeni eklenen özelliklerden birisi de Spotlight aracında sesli arama gerçekleştirilebilmesi. Sesli arama daha önce Siri’de de yapılabiliyordu ancak Android’de Google Search uygulamasının yanı sıra Chrome ve YouTube benzeri uygulamalarda da sesli arama özelliği var.

7. Apple Music

Android'in Zaten Sahip Olduğu 10 iOS 9 Özelliği 7

Ücretli abonelik karşılığında milyonlarca parçaya erişim imkanı sağlayacak olan Apple Music servisinin benzeri Android’de zaten Play Music hizmeti aracılığıyla uzun süredir kullanılabiliyor. Tabii Spotify ve Deezer gibi üçüncü parti uygulamalar da hazır.

8. Yeni iOS Klavye ve Touchpad

iOS 9’un klavyesinde önemli iyileştirmeler var, en dikkat çekici yeniliklerden birisi onun trackpad olarak da kullanılabilmesi. Apple’ın bu hamlesi şüphesiz sevindirici ancak BlackBerry Passport’un fiziksel ve dokunmaya duyarlı QWERTY klavyesi aynı özelliğe ev sahipliği yapmakta.

9. Çoklu Uygulama Kullanımı

Android'in Zaten Sahip Olduğu 10 iOS 9 Özelliği 9

iOS 9’da Split View ve Picture in Picture gibi aynı anda iki uygulamayı bir arada kullanmayı sağlayan özellikleri Samsung ve LG’nin amiral gemisi akıllı telefonlarda uzun süredir bulunuyor. Apple’ın bu adımı atması kullanıcıları şüphesiz sevindirdi ancak iPad’e özel olan bu yetenekleri iPhone’da da görmek isterdik.

10. Düşük Güç Tüketimi Modu

Android'in Zaten Sahip Olduğu 10 iOS 9 Özelliği 10

iOS 9’da yer alan diğer bir yenilik de düşük güç tüketimini esas alan Low Power modu. Ekran parlaklığı ve cihaz performansı düşürülüyor, ağ performansı kısıtlanıyor, arka planda çalışan uygulamalar sonlandırılıyor. Bu özelliği daha önce Android’de görmüş müydük? Elbette.