Kategoriler
Haberler

Replika Cihazlar Piyasadan Siliniyor!

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nun yapmış olduğu replika (kopya/taklit) ve güvenli olmayan cep telefonlarının piyasadan toplatılarak piyasadan silinmesine karar verildiğini bildirdi. Taklit telefon ya da tablet vurgununun önüne geçmek isteyen BTK yapmış olduğu bildiriyi hemen yayınlayarak arkasından da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü de bu sahte tablet, bilgisayar aynı zamanda cep telefonlarıyla ilgili olarak tüketicileri uyarıya aldı.

Ortaya çıkan sahte tablet ve cep telefonları görüntülü olarak orjinaliyle aynı olmamalarına rağmen, işletim sistemi, işlemcisi, ekran kalitesi, kamera çözünürlüğü gibi bir çok olumsuz unsurlarıyla, kârlı bir alışveriş yaptığını zanneden kullanıcılar hayal kırıklığına uğruyor.

İlginizi Çekebilir:  Google Play'de virüslü 2FA uygulaması tespit edildi

BTK ve Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimini Genel Müdürlüğünden gelen açıklamalara göre, Piyasa sürecinde yer alan her bir ürün grubunda olduğu gibi tablet, bilsayar, cep telefonu gibi ürünlerin arasında en önemli kaliteye sahip olduklarının dikkatini çekti. Tüketicilere piyasa fiyatının oldukça altında satılan bu ürünleri değerlendirmeye alırıken orjinalleri arasında da olan farklılıkların görünür olarak değil ama sağlık konusunda zararlı olduğunu açıkladı.