Kategoriler
Haberler

Sony’den Android M Developer Preview Güncellemesi

Android işletim sistemini Google geliştirdiği için normalde Android Developer Preview sürümleri yalnızca Nexus cihazlara kurulabiliyor. Sony camiada kendinin dışlanmış olduğunu hissetmiş olacak ki Android Open Source Project (AOSP)’deki Android M Developer Preview kodlarının güncel Xperia serisi ürünlere nasıl dönüştürüleceğini ve yüklenebileceğini anlatan bir rehber hazırlamış vaziyette. Sony’nin “Open Device” programı Xperia Z3, Z3 Compact, Z2, Z2 Tablet, Z1, Z1 Compact, E3, M2, T2 Ultra ve T3 modellerini destekliyor.

Android M Developer Preview sürümü Google tarafından geçtiğimiz ay kullanıma sunuldu. İşletim sisteminde kullanımı kolaylaştırılmış izin seçenekleri, parmak izi okuyucu API’si, bekleme durumunda daha düşük pil tüketimi gibi yenilikler var ve çok sayıda ince ayar gerçekleştirilmiş. Çoklu pencere modu gibi deneysel özellikler ile “Google Now on Tap” gibi tüm işletim sisteminde kapsamlı bir güncelleme gerektiren fonksiyonlar da karşımıza çıkıyor.

İlginizi Çekebilir:  iOS 16 desteklemeyen iPhone ve iPad modelleri

Android Developer Preview sürümlerini genellikle teknoloji tutkunları eğlenmek için cihazlarına yüklüyor, zaten Sony de bu versiyonu yalnızca ileri düzey bilgi sahibi kullanıcılarının yüklemesini tavsiye ediyor. AOSP’ten bilgisayara indirmeler yapmak, Sony repo’sundan ek dosyalar edinmek, Sony’den öncelikli binary dosyalarını indirmek ve sahip olunan Xperia akıllı telefon / tablet için derleme gerçekleştirmek şart. Nexus kullanıcıları bu denli karmaşık işlemlerle uğraşmak durumunda değil, Google’ın hazırladığı Nexus sistem imajlarını kolayca yükleyebiliyorlar.