Kategoriler
Konular

Android’de Pil Ömrü Sorununun Beş Nedeni

Android işletim sistemli birçok akıllı telefonda pil ömrü sorununun göz ardı edilemeyeceği bir gerçek. Yeni yongasetleri ile cihazlarımız hızlanıyor, her geçen gün daha iyi fotoğraflar çekebiliyoruz, güncellemeler ile işletim sistemi önemli mesafeler kat ediyor ama kısa pil ömrü sorununun çözümü için kullanıcıların beklediği atılım gerçekleştirilemiyor. Android işletim sistemli akıllı telefonlarda pil ömrü sorununun 5 nedenini sizler için derledik.

Android’de Pil Ömrü Sorununun Beş Nedeni

1. Ekran Çözünürlüklerinin Çılgın Seviyelere Ulaşması

Android Pil Ömrü Sorununun 5 Nedeni 2

Geçtiğimiz günlerde ileri düzey bilgi sahibi bir Android kullanıcısı Reddit’te yaptığı paylaşımda Nexus 6 akıllı telefonun ekran çözünürlüğünü yazılımsal müdahale ile QHD’den HD’ye düşürdüğünde pil ömrünün neredeyse ikiye katlandığı bilgisini vermişti.

QHD çözünürlük değeri 2015 yılında amiral gemisi sınıfındaki akıllı telefonlar için standart olmuş görünüyor, bir ya da iki yıla orta-üst seviye modellere de gelmesi mümkün. Yakın zaman içerisinde 4K ekranlı cihazlar görürsek şaşırmayacağız. Mevcut ekran çözünürlükleri oldukça keskin ve tatmin edici görüntü kalitesi sunuyorlar ama pil ömrü konusunda dezavantaj yarattıkları açık.

2. Akıllı Telefonların Hayli İnce Yapıda Olmaları

Android Pil Ömrü Sorununun 5 Nedeni 3

Akıllı telefonların ince yapıda olmasını şüphesiz hepimiz istiyoruz ancak bu durum pil ömrü konusunda dezavantaj yaratıyor. İnce – hafif yapıdaki bir akıllı telefonun uzun pil ömrü değerleri sunabilmesi pek mümkün değil.

Mevcut pil teknolojileriyle çok ince yapıda uzun pil ömrüne ulaşabilmek zor görünüyor. Küçük hacimdeki pillerin daha fazla güç verebilmesi sağlanabilir ama bunun da bir limiti var. Herhalde dünyanın bütün akıllı telefon kullanıcıları ince yapıda ama yüksek pil kapasitesi sunan cihazları memnuniyetle karşılayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  iPhone SE (3. Nesil) mi, iPhone 12 mini mi?

3. Pil Kapasitelerinin Artmaması

Android Pil Ömrü Sorununun 5 Nedeni 4

Donanımlar giderek güçlense de son birkaç yılda pil kapasiteleri adeta yerinde sayıyor. Hatta 2015 model bazı amiral gemisi akıllı telefonlarda pil kapasitelerinin 2014’teki modellerden daha düşük olduğunu görüyoruz.

Örneğin Galaxy S5 akıllı telefonun pil kapasitesi 2800 mAh idi, Galaxy S6’da 2550 mAh pil mevcut. Elbette Galaxy S6 güç tüketimi konusunda çeşitli optimizasyonlar içeriyor ama Galaxy S5’in tam dolu pille daha uzun süre çalışabildiği açık. Tabii bu tabloda Galaxy S6’nın QHD ekran çözünürlüğü de etkili.

4. Pil Teknolojisinde Gelişme Kaydedilememesi

Android Pil Ömrü Sorununun 5 Nedeni 5

Şu an yıllardır kullanılan pil teknolojisiyle sınırlı kalmış vaziyetteyiz. Mevcut maliyetlere göre firmaları memnun eden performansı sağlıyorlar ve daha iyi bir alternatifleri yok. Ama bu yeterli değil.

Pil teknolojilerinin farklı formları üzerinde çok sayıda çalışmanın sürdürüldüğünü biliyoruz ama bunlar son kullanıcılara yönelik ürünlerde kullanıma henüz hazır değiller. Zaten firmalar da bu nedenle hızlı şarj olma teknolojilerini ön plana çıkarmayı tercih ediyor.

5. Akıllı Telefonları Elimizden Düşüremiyor Olmamız

Android Pil Ömrü Sorununun 5 Nedeni 6

Performanslı donanımları, yüksek çözünürlüklü ekranları ve ince yapıları sayesinde akıllı telefonlar sürekli elimizde. Oyun oynamak, film / video izlemek, müzik dinlemek, internet sitelerinde gezinmek, haberleşmek için bilgisayarlarımızın yüzüne bakmaz olduk.

Akıllı telefonlarımızla gün içerisinde çok fazla etkileşime girdiğimiz için pil seviyeleri doğal olarak hızla düşüyor. Siz de bu durumdan muzdaripseniz yanınızda bir kitap taşımayı düşünebilir ve boş kaldığınız anlarda akıllı telefonunuza dönmek yerine kitap okuyarak hem zamanınızı daha iyi değerlendirmiş hem de pil ömrünüzü korumuş olursunuz.