Kategoriler
Rehberler

Android Telefonlarda Kablosız Ağ Şifresini Öğrenmek

WiFi şifresini öğrenmek mi istiyorsunuz? Ev ağınızın parolasını unuttuğunuz için Android’li akıllı telefonunuzda kayıtlı olan bu şifreyi öğrenmek mümkün. Bugünlerde güvenlik gerekçeleriyle parolalarımızı karmaşık sayı ve harf kombinasyonlarından meydana getiriyoruz. Yeni bir cihaz satın aldığımızda ya da arkadaşlarımız WiFi ağına dahil olmak istediklerinde WiFi şifresini hatırlamak mümkün olmayabiliyor. Şifreyi bir şekilde not almadıysanız da çaresiz değilsiniz. Android akıllı telefonda kayıtlı olan WiFi şifresini öğrenmek için izlenebilecek bir yöntem var.

WiFi Şifresini Öğrenmek

Tahmin edebileceğiniz üzere cihazınızda root erişiminin sağlanmış olması gerekiyor çünkü olağan koşullarda WiFi şifresini içeren dosyaya ulaşılamıyor. Aynı ağa Windows işletim sistemli dizüstü bilgisayarınız bağlıysa parolayı tespit etmenin çok daha kolay olduğunu belirtelim. Bir de Samsung’un güncel akıllı telefonlarında bu yöntemle WiFi şifresini öğrenmenin engellendiğini unutmayın. Şimdi sonraki sayfaya geçerek aşamaları görelim.

Ev ağınızın parolasını unuttuğunuz için Android'li akıllı telefonunuzda kayıtlı olan WiFi şifresini öğrenmek mi istiyorsunuz?

Android akıllı telefonda WiFi şifresini öğrenmek için öncelikle root erişimi sağlanmış cihazınıza Google Play mağazasından Root Browser benzeri bir uygulama yükleyin. Uygulamayı çalıştırın ve “data” klasörüne erişin.

Android WiFi Şifresini Öğrenmek 2

Sonraki aşamada “misc” dizinine gidin.

Android WiFi Şifresini Öğrenmek 3

Daha sonra “wifi” klasörünü görüntüleyin.

Android WiFi Şifresini Öğrenmek 4

wpa_supplicant.conf” dosyasını bulun ve üzerine dokunun. Dosyayı açmak üzere karşınıza gelen pencerede iki araç listelenecektir. RB Text Editor’u tercih edin.

Android WiFi Şifresini Öğrenmek 5

Burada doğal olarak bir dizi kod karşınıza çıkacak. Yapmanız gereken şey WiFi ağınızla ilgili bilgileri içeren satırları tespit etmek. “ssid” bölümünde kablosuz ağınızın adı, “psk” alanında ise kablosuz ağ şifreniz yer alacaktır. İşte bu kadar basit!

Android WiFi Şifresini Öğrenmek 6

Girişte bahsettiğimiz gibi güncel Samsung akıllı telefonlarda parola bölümü güvenlik gerekçeleriyle şifrelenmiş vaziyette. Bu noktada güncel Samsung akıllı telefonlardaki kayıtlı WiFi şifresini öğrenmek için pratik bir yöntem mevcut değil. Aynı ağa bağlı Windows’lu bir dizüstü bilgisayarınız varsa onun üzerinde çalışmalısınız. Bol şanslar!

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da bildirimlerin gecikmesi ve çözüm önerileri

GÜNCELLEME:

Konuda anlatılan işlem elbette işe yarıyor. Fakat yazıda da belirtildiği üzere cihazınızda root erişimine sahip olmanız gerekiyor.

GÜNCELLEME:

Yazının üstünden 5 sene geçti. Artık günümüzde birçok cihaz rahatlıkla root edilebiliyor. Yine de problem yaşıyorsanız forumlarımızda sorabilirsiniz.