Kategoriler
Konular

Apple Music İlk Bakış

Ücretli müzik satın alma servisi gezegenimizde Apple tarafından yıllar önce hayata geçirildi. Teknoloji devi firma Apple Music adlı abonelik servisiyle müzik streaming işine bugün resmi olarak adım attı. Tıpkı diğer online müzik streaming hizmetleri gibi Apple Music de ücretli abonelik karşılığında milyonlarca müziği dinleme olanağı sunuyor.

2003 yılında Apple dünyanın ilk dijital müzik indirme servisi olan iTunes Store’u hayata geçirmişti. Bilindiği gibi şu an Spotify gibi hem ücretli hem de reklam içeren şekilde ücretsiz müzik dinleme olanağı sağlayan başarılı streaming hizmetleri var. Apple bu iddialı rakiplerine karşı başarı elde edebilecek mi hep birlikte göreceğiz. Bakalım kullanıcılardan aylık 10, yıllık 120 USD talep eden (Türkiye fiyatı aylık 10 TL, yıllık 120 TL) Apple Music bunun karşılığında neler vaat ediyor?

Apple Music İlk Bakış 5

Apple Music Kullanıcı Deneyimi

İlk görüşümüz servisin abonelik ücretinin hakkını verdiği yönünde, bazı itirazlarımız olsa da. Apple yakışıklı, başarılı bir uygulama aracılığıyla milyonlarca şarkılık arşivden yeni müzik, sanatçı ve müzik gruplarını farklı yollarla keşfedebilmemize olanak tanıyan güzel bir çözüm ortaya koymuş. Farklı zevk, mod ve ruh hallerine uygun müziklere kolayca ulaşılabiliyor.

İlginç şekilde Apple standartlarına kıyasla karmaşık bir düzen var. Farklı yerlerde farklı amaçlarla düzenlenmiş çeşitli oynatma listeleri karşımıza çıkıyor. Uygulamada navigasyon konusunda yeterince ipucu sağlanmıyor, kullanıcıların hizmeti kendilerinin keşfetmesi ve öğrenmesi bekleniyor. Aradığınız şey arkanıza yaslanıp istediğiniz müziği dinlemekse çok isabetli bir çözüm değil.

Apple Music İlk Bakış 1

Uygulamanın hayli güçlü olduğu üç alan var. Öncelikle mevcut durumda iTunes kütüphanenizde yer alan geniş müzik arşivinizle başarılı bir entegrasyon sağlanıyor. Oluşturulan yürütme listelerine Apple Music arşivinin yanı sıra iTunes’tan satın alınan parçalar ve rip’lenen müzik CD içerikleri de dahil edilmekte. Oynatma listelerinin çevrimdışı dinleme için kaydedilebilmesi önemli bir avantaj.

Birçok kullanıcının devasa bir iTunes kütüphanesi var ve bu durum göz ardı edilebilecek gibi değil. Örneğin 60’lardaki efsane kadın sanatçıları içeren bir liste oluşturduğumuzda Apple Music veritabanından parçalarla birlikte iTunes kütüphanemizdeki uygun eserlerden de katkı sağlanıyor.

Servisteki ikinci önemli nokta bazı algoritmaların kullanılması; 300 insan editör tarafından çeşitli oynatma listeleri, albümler ve şarkılardan oluşan tavsiye listelerinin yer alması. Bu yürütme listeleri farklı zevklerdeki kullanıcılara hitap edecek şekilde düzenlenmekte. Editörler Apple tarafından işe alınmış kişiler ve çoğu Rolling Stone, Downbeat ve Pitchfork gibi bilindik müzik odaklı yayın yapan mecralarda çalışan tecrübeli kalemler. Müzik konusunda çok birikimimiz olmasa da önerilen yürütme listelerinin yüksek doğruluk ve uyumluluk sunduğunu söyleyebiliriz.

Apple Music İlk Bakış 2

Çeşitli sürprizler de yok değil. Görünce dinlemeden geçemeyeceğiniz yürütme listesi önerileri hazırlanmış. Apple bireysel üyelik için aylık 10 USD (ülkemizde 10 TL), altı adet aile üyesinin birlikte kullanabildiği aile içi üyelik aboneliği için ise 15 USD (ülkemizde 15 TL) talep ediyor. Aile paketinde her kullanıcı kendi kişisel deneyimini elde edebilmekte. Apple Music hizmeti ilk üç ay için ücretsiz kullanılabiliyor.

Uygulama arayüzünde beş ana sekme var, alt kısımda yer alan simgeler aracılığıyla işlevlere kolayca ulaşılabiliyor. “Radio” sekmesinde çeşitli streaming radyo istasyonları karşımıza çıkıyor. “Connect” seçeneği ile sanatçıların hayranları ile bağlantı kurabilmelerine olanak tanıyan bir tür sosyal ağa ulaşılabilmekte; buradan sanatçının fotoğraf, video ve hakkındaki çeşitli bilgiler mevcut. Bu alanda ilk etapta kısıtlı bir içeriğin olduğunu gördük. Sanatçıların hemen hepsi zaten eserlerini iTunes üzerinden satıyor; Apple Music’te onları “follow” yani takip etmeniz öneriliyor. Bu iki özellik ücretsiz, yani Apple Music aboneliğiniz olmasa dahi faydalanabiliyorsunuz.

Bizim için önem teşkil eden bölüm “For You” yani “Sizin İçin” adını taşıyor. Burada damak tadınıza uygun yürütme listeleri ve albüm seçenekleri beliriyor. Tabii bu kısım sizin tercihlerinize bağlı olarak oluşturulmakta. Örneğin siz “Intro to Marvin Gaye” ile iki farklı Van Halen yürütme listesini dinleyince David Lee Roth ve Sammy Hagar’ı sevebileceğiniz düşünülerek bu bölümde karşınıza getiriliyor.

“New” adlı diğer bölüm sizin zevkinize göre oluşturulmuyor. Burada daha çok geniş kitlelerin seveceğinin tahmin edildiği seçenekler sunulmakta. Yeni sanatçı ve albümler keşfetme adına mantıklı görünüyor. Gün içerisinde farklı aktiviteler içindeyken -yemek pişirme, dans etme ya da sürücü koltuğunda oturma- moda girmenizi sağlayacak listeler bulabilirsiniz.

Apple Music İlk Bakış 3

Arayüzde yer alan son sekme “My Music”, bu bölüm daha çok eski Music uygulamasına benziyor. Sizin kütüphaneniz, yürütme listeleriniz, eski iTunes koleksiyonunuzun yanı sıra Apple Music arşivinden oluşturduğunuz streaming listelerine de bu kısımdan ulaşabiliyorsunuz. Uygulamada arama işlevleri başarılı, hatta Siri entegrasyonu da var. 2007’de hit olan parçaları ya da o an çalan müzikten sonra “Heartbreak Hotel” in çalınmasını Siri’den talep edebilirsiniz.

Kullanıcıların merak ettiği durumlardan birisi Apple Music’in mevcut iTunes Music içeriğini akış katalogu ile birlikte bulut ortamına taşıması idi. Eski müzikleriniz hala sizin, onları sorunsuzca indirebilirsiniz. Bir de yıllık 25 USD karşılığında kullanılabilen ve müzik arşivinin bulut depolama ortamında depolanmasına olanak tanıyan iTunes Match servisi vardı. Apple bu hizmetin hala kullanılabilir olduğunu ve Apple Music aboneliğinin şart olmadığını ifade ediyor. Hatta Apple Music aboneleri de bu hizmeti kullanarak kendi müziklerini elle bulut depolama alanına yükleyebiliyor.

Bizim için hayal kırıklıklarından birisi SoundHound gibi uygulamalarda olan şarkı sözlerine yer verilmemesi. Apple bu özellik üzerinde çalışıldığını belirtiyor. Apple Music yalnızca iPhone’larda değil, iPad, Mac ve Windows bilgisayarlarda da kullanılabilmekte. iOS cihazlarda Apple Music’i de içeren işletim sistemi güncellenmesinin yüklenmesi şart. Mac ve Windows’ta da en güncel iTunes versiyonunun yüklenmesi öneriliyor.

Peki Android cihazlar ne olacak? Apple Android uyumlu Apple Music uygulaması üzerinde çalışıldığını belirtiyor. Firma Apple Music’in evrensel bir müzik dinleme hizmeti olarak tüm mobil ve masaüstü platformlarda yer bulmasını amaçlıyor. Apple Music’in çok sayıda özelliğe ev sahipliği yapan başarılı bir hizmet olduğunu düşünüyoruz. Çevrimiçi müzik streaming hizmetlerinden birisine abone olmak isteyen kullanıcıların Apple Music’i de göz önünde bulundurmasında fayda var.

Apple Music İlk Bakış 4

EDİTÖRÜN NOTU: Ülkemizde sanatçıların haklarını koruyan MESAM ve MSG’nin Apple ile henüz anlaşamamasından dolayı Apple Music servisi Türkiye’de kullanılamıyor. Apple Music’in resmi Türkiye sayfasına giriş yaptığımızda “Çok yakında” ibaresine yer verildiğini gördük. Daha önce iTunes üzerinden satın alınan müzikler uygulama aracılığıyla dinlenebiliyor. Ancak şu an Apple Music servisinin nimetlerinden faydalanmak ve kullanıcı adı edinmek mümkün değil. Bu konudaki gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz.