in

Bazı Ücretli Android Uygulamalarında Malware Var!

Geçtiğimiz dönemlerde Android ve iOS işletim sistemlerine yönelik çok sayıda malware haberi paylaşmıştık. Fakat bu kez karşılaşılan vaka korkutucu ve gerçekten sinir bozucu. Palo Alto Networks’teki güvenlik çalışanları “Gunpoder” şeklinde adlandırılan ve üç farklı versiyonu keşfedilen yeni bir malware hakkında bilgi verdi. Bu zararlı adı verilmeyen bazı Nintendo emülatörlerinde mevcut ve Android işletim sistemli akıllı telefonlara sızdığında rehber, web geçmişi, SMS iletilerini topluyor; aldatıcı reklamlar gösterip farklı kodlar çalıştırıyor.

Şaşırtıcı olan ise solucanın bir ödeme sisteminin arkasına saklanmış olması. Uygulamalarda kullanıcılara 0.20 ile 0.49 USD aralığında lisans ücreti ödemeleri için uyarı veriliyor, ödeme kullanıcı tarafından gerçekleştirildiğinde ise malware aktif hale geliyor. Adware kütüphanesi ile paketlenmiş olan zararlı mevcut antivirüs çözümleri tarafından tespit edilemiyor. Palo Alto’ya göre Irak, Tayland, Hindistan, Endonezya, Güney Afrika, Rusya, Fransa, Meksika, Brezilya, Suudi Arabistan, İtalya, ABD ve İspanya’da yaşayan kullanıcılar hedefleniyor. Zararlı yazılım kullanıcının Çin’de yaşadığını fark ederse ilginç şekilde SMS ile diğer kullanıcılara yönelik gönderimde bulunmuyor.


BU KONUNUN İÇERİĞİNİ DEĞERLENDİRİN

Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkürler. Bu içeriği internette arayan diğer kullanıcıların daha kolay bulmasını sağlamak için yıldızlara tıklayarak yüksek bir değerlendirme yapın.

KötüOrtaİyiÇok İyiMükemmel

Yeniden görüşmek üzere!


İşleniyor...