Kategoriler
Haberler

IBM 7 nm Yongalar Üzerinde Çalışıyor

Son birkaç yılda Moore Kanunu’nun geçerliliğinin artık son bulacağına dair ifadeler kullanılıyor. Üretim teknolojileri ilerledikçe bir noktadan sonra bu durum şüphesiz kaçınılmaz olacak ama IBM’in 7 nm yongalar üzerinde çalışıldığı açıklamasını yapması biz teknoloji tutkunlarını sevindirmeye yetti.

Yeni yongalar saf silikon yerine silikon – germanyum kullanılan wafer’lardan elde ediliyor. Teoride 20 milyardan fazla transistör içeren mikroişlemcilerin geliştirilmesi mümkün hale geliyor. Evet, bu değer bugün kullandığımız kişisel bilgisayarlardaki işlemcilerin transistör sayısının dört katı seviyesinde! 14 nm üretim teknolojili yongalar şu an hayatımızda, kıyaslama için hayli küçük biyolojik bir yapıyı ele alalım: bir DNA dizisinin çapı yaklaşık 2.5 nm.

7 nm yongalar 10 nm üretim teknolojisinin sonraki adımı olarak görülüyor. Intel’in Cannonlake işlemcileri 10 nm üretim teknolojisi esas alınarak geliştirilecek. Son kullanıcılara yönelik cihazlarda 14 nm işlemciler Intel çözümü olarak PC’lerde ve Samsung Exynos 7420 yongaseti Galaxy S6 / S6 Edge akıllı telefonlarda karşımıza çıkıyor.

IBM’in bu atağı şüphesiz GlobalFoundries, Samsung ve diğer yonga geliştiricileri için de itici bir unsur olacak. TSMC’nin 7 nm yongaların pilot versiyonlarını 2017’de hazırlaması bekleniyor, henüz bir prototip sergilenmiş değil.