Kategoriler
Rehberler

Android: Mobil Veri Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Android işletim sistemli akıllı telefonlarımızda çok sayıda uygulama ve servisi aktif şekilde kullanıyoruz. Arka planda işlem yürüten araçlar da var. Sınırlı 3G internet paketlerimizle ay sonuna dek idare edebilmek için mobil veri kullanımını azaltmak gerekebiliyor. Neyse ki Google Android kullanıcılarının internet kullanımını azaltmasına olanak sağlayan çeşitli araçlar sunuyor, çeşitli üreticilerin de akıllı telefonlarında mobil veri kullanımını azaltmak isteyen kullanıcılar için çözümler sunduklarını görüyoruz. Android işletim sistemli cihazınızda mobil veri kullanımını azaltmak için bu beş aşamayı takip edebilirsiniz.

Android: Mobil Veri Kullanımını Azaltmak

1. Chrome Veri Tasarrufu Özelliğini Etkinleştirin

Android Mobil Veri Kullanımını Azaltmak 1

Google Chrome web tarayıcısının ayarlarında “Veri tasarrufu” bölümü var. Burada internet trafiğinin içerdiği veri sıkıştırmaya tabii tutuluyor ve web’de gezinme deneyiminiz olumsuz etkilenmeden internet kullanımı azaltılıyor. Kullanımınıza bağlı olarak bir ayda megabyte’larca (hatta belki gigabyte boyutunda) veri tasarrufu yapabilirsiniz. Google Chrome ayarlarına erişip “Veri tasarrufu” özelliğini etkinleştirmeniz yeterli.

2. İhtiyaç Duymadığınız Uygulamaların Eşitlemesini Kapatın

Android Mobil Veri Kullanımını Azaltmak 2

Akıllı telefonunuzda yer alan ve veri eşitlemesi yapmasını gerekli görmediğiniz uygulamaların eşitleme özelliklerini devre dışı bırakarak data paketiniz ve pil seviyenizde gözle görülür bir tasarruf elde edebilirsiniz. “Ayarlar” menüsündeki “Hesaplar” simgesine dokunun, burada veri senkronizasyonu gerçekleştiren uygulamalar karşınıza gelecektir. Gerekli görmediğiniz araçlarda eşitlemeyi devre dışı bırakmanızda bir sakınca yok.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 13s / iPhone 14 modelleri, fiyatı, teknik özellikleri

3. Veri Kullanımını Sınırlayın

Android Mobil Veri Kullanımını Azaltmak 3

Android işletim sistemindeki “Veri kullanımı” menüsü 3G internet kullanımını azaltmak için değerli bir bilgi kaynağı niteliğinde. Burada data paketinizi hızla tüketen uygulamaları keşfedebilirsiniz. Hücresel ağ için kota belirleme seçeneğinin sunulması büyük avantaj. Yine buradan arka planda veri transferi gerçekleştirilmesi engellenebilmekte. Arayüzdeki grafikten ağ kullanımının izlediği seyir takip edilebiliyor.

4. Uygulama Güncellemelerini Wi-Fi Üzerinden Yükleyin

Android Mobil Veri Kullanımını Azaltmak 4

Hücresel şebeke üzerinden uygulama güncellemelerini yüklemek zorunlu haller dışında şüphesiz kötü bir fikir. Uygulama güncellemelerini Wi-Fi üzerinden indirerek değerli 3G paketinizi daha önemli işler için kullanabilirsiniz. Uygulamaların 3G üzerinden güncellenmesini önlemek için Google Play’e erişin, “Ayarlar” menüsüne girin. “Uygulamaları otomatik güncelle” seçeneğine dokunun ve “Uygulamaları otomatik güncelleme” veya “Uygulamaları yalnızca Wi-Fi üzerinden güncelle” seçeneklerinden birisini işaretleyin.

5. Haritaları Çevrimdışı Kullanım İçin Kaydedin

Android Mobil Veri Kullanımını Azaltmak 5

Google Maps uygulamasında yararlanacağınız bölgelerin harita verilerini Wi-Fi üzerinden çevrimdışı kullanım için kaydederek hücresel ağ paketinizin hızla tükenmesinin önüne geçebilirsiniz. İşlem oldukça kolay. Google Maps’i açın, ziyaret etmek istediğiniz konumu aratın. Sonuç belirdiğinde üzerine dokunun ve sağ üst bölümdeki üç noktalı butonu kullanın. “Save offline map” – “Haritayı çevrimdışı kaydet” i tercih edin.