in

Bu Uygulamayı İndirenler Dikkat!

Google, popüler Android uygulaması BatteryBot Pro’nun sahte bir versiyonunu uygulama mağazasından kaldırdı. Uygulamanın orijinal versiyonu, akıllı telefonlardaki batarya kullanımı ile ilgili detaylı bilgi vererek kullanıcıları sıcaklık, voltaj, gerilim ve pil durumuyla ilgili bilgilendiriyordu.

Bugüne kadar yaklaşık 500 bin kişi tarafından indirildi. Google Play, sahip olduğu aylık 1 milyarlık kullanıcı sayısıyla, siber suçluların bir numaralı hedefi olmuş durumda. Orijinal sürümün aksine ücretsiz bir şekilde sunulan sahte sürüm, cihaz için daha fazla erişim izni istiyor. Yazılım güvenlik şirketi olan Zscaler firmasının araştırmacıları, sahte BatteryBot Pro’nun, kurbanın cihazını tam olarak kontrol altına almak için kurulum sırasında yönetici erişimi talep ettiğini tespit etti.

Sahte uygulama ayrıca metin mesaj gönderebilme, uygulama yükleyebilme ve kullanıcının konum bilgisini izleyebilme gibi batarya monitör uygulaması kapsamı dışında bir çok erişim izni istiyordu. Neyse ki bu casus uygulama Google Play Store’dan kaldırıldı. Bu uygulamanın casus yazılımını indiren Android kullanıcıların bu programı telefonundan kaldırması gerekiyor. Play Store’da bunun gibi bir çok casus yazılımın olduğu altı çizilirken 1 milyara yakın kullanıcının dikkatli olması gerektiğini hatırlatalım.

Aşağıdaki görselden casus yazılımın ne gibi yetkileri ele geçirdiğini görebilirsiniz.

2015070813235970099


BU KONUNUN İÇERİĞİNİ DEĞERLENDİRİN

Sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkürler. Bu içeriği internette arayan diğer kullanıcıların daha kolay bulmasını sağlamak için yıldızlara tıklayarak yüksek bir değerlendirme yapın.

KötüOrtaİyiÇok İyiMükemmel

Yeniden görüşmek üzere!


İşleniyor...