Kategoriler
Konular

Samsung Galaxy S6 Active Kamera İncelemesi

galaxy s6 active kamera

Şu ana kadar Samsung Galaxy S6 Active’in birçok özelliğini inceledik. Şimdi de sıra kamerasına geldi. Galaxy S6 Active’in kamerası, Galaxy S6’nın kamerasıyla aynı. Akıllı cihazın 16 megapiksel çözünürlüğünde, 1/2.6” boyutunda Sony IMX240 sensörü ve f/1.9 açıklığında objektifi mevcut. Bunun yanında optik görüntü sabitleme, BSI sensörü, LED flaşı ve kızılötesi beyaz ayarı gibi özellikleri de mevcut.

Telefonun kamera uygulaması çok hızlı açılıyor, neredeyse tıklamanızdan itibaren bir saniye içinde. Bunun nedeni, kamera uygulamasının sistem hafızasından hiç temizlenmiyor olması. Yani bir nevi telefonda, kamera uygulaması sürekli çalışıyor. Samsung bu özelliğin batarya performansına etki etmeyeceğini ve uygulama optimizasyonunun çok iyi yapıldığını söylüyor.  Yeni TouchWiz kamera arayüzüne sahip olan uygulamada otomatik, seçici odaklama, panorama, ağır çekim, hızlı çekim, sanal çekim ve pro çekim modları bulunuyor. ISO, beyaz ayarı gibi bazı parametreleri elle kontrol imkanını sunuyor S6 Active.

Samsung Galaxy S6 Active Görüntü Kalitesi

Samsung Galaxy S6 Active’le çektiğimiz fotoğrafların imaj kalitesinden bahsetmek gerekirse, ilk olarak, yeterli ışıklandırma koşullarının sağlandığı durumlar fotoğrafların detay seviyesinin oldukça yüksek ve renklerin canlı, gerçeğe yakın olduğunu söylememiz gerekir. Makro çekimlerde de kameranın çok başarılı olduğunu söylemeden geçmeyelim. Odaklamanın iyi yapıldığı zamanlarda, çekilen objenin mesafesiyle ilişkili olarak, objenin net geri kalan kısmın bulanık olduğunu görüyoruz. Dynamic-range performansının bir telefona kıyasla kabul edilebilir olduğu kamerada kontrast geçişleri de başarılı. HDR modu sayesinde farklı pozlanmış fotoğrafları çekip birleştirerek, daha doğrusu tek çekimde bunu dijital ve eş zamanlı bir şekilde yapmak suretiyle, her yeri eşit  ve iyi pozlanmış fotoğraflar elde edebiliyoruz. Bunun dışında panorama çekim özelliği gibi artık standartlaşmış modların da olduğunu biliyoruz. Düşük ışıkta tahmin edeceğiniz gibi fotoğraf kalitesi bir miktar düşüyor.

İlginizi Çekebilir:  iPhone SE (3. Nesil) mi, iPhone 12 mini mi?

Saniyede 2,4 fotoğraf; 2,6 HDR fotoğraf çekebilen S6 Active’in kamerası, Camspeed testinde 424 alıyor. Tek cümlede değerlendirmek gerekirse, fotoğraf kalitesi bakımından, piyasadaki en iyi ürünlerden biri olduğunu söyleyebiliriz S6 Active’in. Hızı da cabası. Ama onu farklı kılacak en önemli özellik şu ki, bozulma korkusu olmadan yağmur yağarken de fotoğraf çekmeye imkan tanıması.

Samsung Galaxy S6 Active Video Kalitesi

UHD (3840 x 2160 piksel), QHD (2560 x 1440 piksel), 30 ve 60 FPS hızlarında 1080p, ve 120 FPS hızında 720p çözünürlüğünde videolar çekebiliyoruz Samsung Galaxy S6 Active’de. Video motoru oldukça kullanışlı. Videoları fotoğafa kıyasla detay kaybı olmadan çekebiliyoruz. Kısaca, görüntü yakalama gayet yumuşak, görüntü sabitleme başarılı, odaklama çabuk ve pozlama ayarlaması da oldukça iyi. Ses kaydı için hem önden hem arkadan eşit miktarda sesi alıp karıştırması, ses dengesini yakalaması açısından ince düşünülmüş bir özellik.

Genel olarak son bir kere değerlendireceğimizde, imaj ve video kalitesi bağlamında Galaxy S6 Active kamera kalitesinin üst düzey olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Bir gezi için, doğum günü partisi için, anı fotoğrafları için vs. son derece yeterli olacaktır, hatta iyi ışıklandırma şartları altında profesyonel kullanım için bile deneyenler mevcut.