Kategoriler
Rehberler

Telefonda PowerPoint Sunumları Oluşturmak

Android işletim sistemli akıllı telefonlarda giderek büyüyen ekran genişliklerinin de katkısıyla PowerPoint sunumları oluşturmak mümkün. Dersleriniz, ödevleriniz veya iş toplantılarınız için sunumlar oluşturuyorsanız yalnızca metinlerle doldurulmuş ve zayıf tasarımlara sahip slayt dosyalarının izleyici / katılımcılar üzerinde yeterince etkileyici olmadığını biliyorsunuz demektir. Google Play uygulama mağazasında Android işletim sistemli cihazlarda sunum dosyaları oluşturmak ve sunum dosyalarını düzenlemek için kullanabileceğiniz çok sayıda uygulama mevcut. Birçok mobil ofis uygulaması sunum editörüne de bünyesinde yer veriyor, her uygulama farklı düzeyde özellikler içermekte. QuickOffice ve OfficeSuite uygulamalarının her ikisinin de zengin seçeneklerle geldiğini görüyoruz fakat bu uygulamaların yeterince tecrübe sahibi olmayan kullanıcılar için biraz karmaşık olduklarını belirtmemiz gerekiyor. Bu küçük rehberimizde ücretsiz WPS Office + PDF uygulamasıyla PowerPoint sunumları oluşturmak için yapmanız gerekenlere değineceğiz.

Android: PowerPoint Sunumları Oluşturmak

Sunumunuzda herhangi bir değişiklik yapmadan önce konunun ana hatlarını içeren sayıda slaytlar oluşturun. Metinleri slaytlara ekledikten sonra sunuma yeni slaytlar eklemek için üst kısımda yer alan “+” butonunu kullanabilirsiniz. Her slaytın ön izlemesi uygulamanın arayüzünde görüntüleniyor.

Android PowerPoint Sunumları Oluşturmak 1

Slaytlardaki kutucuklar yeniden boyutlandırılabiliyor. Yeniden boyutlandırmak istediğiniz kutucuğa basılı tutun, mavi noktacıklar belirdiğinde parmağınızı sürükleyerek boyutu değiştirin. Slayta daha fazla kutucuk eklemek için üstteki araç çubuğunu kullanın. Bunları da yeniden boyutlandırmak mümkün.

Android PowerPoint Sunumları Oluşturmak 2

Kutucukları renklendirerek sunumunuzu zenginleştirmek için kutucuğa basılı tutun ve üst bölümden “Quickstyle” simgesine dokunun. Buradan kutucuğa dilediğiniz rengi verebilirsiniz. Bir kutucuğu belirli bir renkle doldurabilir, etrafını renklendirebilir veya bir rengi tüm sunuma ekleyebilirsiniz.

Android PowerPoint Sunumları Oluşturmak 3

Slaytınıza dahil ettiğiniz metinlerin yazı biçimlerini özelleştirmek için yine “Quickstyle” menüsünü kullanın. Değişiklik yapmak istediğiniz metni basılı tutup seçtikten sonra bu menüden renk ve boyutu değiştirebilirsiniz. Font düzenleme seçeneklerinin bir kısmı “Text Color” bölümünde yer alıyor. Dilediğiniz tüm ince ayarları gerçekleştirdikten sonra sunumuzun iyi görünüp görünmediğini kontrol etmenizde fayda var. Araç çubuğundaki “File” seçeneğini kullanarak slaytlarınıza görsel ekleyebilirsiniz. Görselleri de tıpkı kutucuklar gibi kolaylıkla yeniden boyutlandırabilme imkanı sunuluyor.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Android: Gmail'de süresi dolan e-posta nasıl gönderilir?