Kategoriler
Rehberler

Android: Ses Kalitesini Yükseltmek

Android işletim sistemli akıllı telefonunda ses kalitesini iyileştirmek isteyen okuyucularımızın yüzünü güldürecek bir rehber hazırlamak istedik. Birçok insanın Android işletim sistemli akıllı telefonlarını ana müzik dinleme cihazı olarak kullandığını biliyoruz. Özellikle micro SD hafıza kartları ile depolama alanını artırma olanağı sunan akıllı telefonlarda geniş müzik arşivini taşıyarak müzik keyfini her ortamda sürmek mümkün hale geliyor. Ülkemizde henüz bu seçenek sunulmasa da Play Music ile birçok ülkede kullanıcılar diledikleri müziğe kolayca erişebiliyor. Tabii ülkemizde kullanılabilen Spotify, Deezer müzik stream uygulamaları ile çeşitli ücretsiz radyo uygulamaları da var.

HTC firmasının akıllı telefonlarında Beats Audio teknolojisi yer almakta. Bu teknoloji temelde ortalama ses kalitesi sunan Android cihazlarda ekolayzır optimizasyonunun gerçekleştirilmesi ile daha zengin bas deneyimi elde edilmesine olanak tanıyor. Siz de Android tabanlı akıllı telefonunuzda ses kalitesini iyileştirmek için ücretsiz Equalizer uygulamasını kullanabilirsiniz. Şimdi uygulamanın bizlere sunduğu seçeneklere daha yakından bakalım.

Android: Ses Kalitesini İyileştirmek

Uygulamadaki “Presets” sayfasından çeşitli müzik türleri için özelleştirilmiş ön tanımlı seçenekler bulunuyor. Buradaki örneğin “Rock” seçeneği bas seviyesini iyileştiriyor, “Pop” seçeneği vokalleri geliştiriyor. Eğer ses konusunda yeterli bilgi sahibi değilseniz bu seçenekleri kullanabilirsiniz.

Android Ses Kalitesini İyileştirmek 1

“Effects” sayfası ilk bakışta biraz korkutucu ve heyecan verici görünebilir, eğer burada ne yapabileceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa önceki aşamada kalabilirsiniz. Bu bölümde her panelde farklı bir frekansı geliştirmek mümkün. Ses konusunda bilgi sahibi olanlar için büyük avantaj sağlanıyor.

Android Ses Kalitesini İyileştirmek 2

Uygulama arayüzündeki araç çubuğunda yer alan güç butonuna dokunduğunuzda “Power Options” menüsünün açıldığını göreceksiniz. Buradaki seçenekler ile hızlı ses geliştirmeleri elde edebilirsiniz.

Android Ses Kalitesini İyileştirmek 3

Müzik konusunda deneyimli kullanıcılar kendi özelleştirilmiş ekolayzır ayarlarını oluşturup kaydedebiliyor. “New Custom Preset” seçeneğine dokunmak ve yeni ayar için tanımlama bilgilerini girmek yeterli.

Android Ses Kalitesini İyileştirmek 4

Ses ayarları ve ekolayzır kontrolleri Android ana ekranına widget şeklinde dahil edilebilmekte. Hem işlevsellik hem de estetik açıdan olumlu.

Android Ses Kalitesini İyileştirmek 5
İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Android: Gmail'de süresi dolan e-posta nasıl gönderilir?