Kategoriler
Konular

Beyin Egzersizi İçin Mobil Uygulamalar

Beyin egzersizi terimi yaşa bağlı bunama hastalıklarına yakalanma riskinin kişinin bilişsel yeteneklerini yavaşça geliştirmesine olanak tanıyan gündelik mantıksal bulmaca çözümü ile önemli ölçüde azalmasına olanak tanıyan aktiviteler için kullanılıyor. Yaygın bir hipotez insan beyninin büyük kısmının iç işleyişi ile ilgili sır perdesinin hala aralanamadığı şeklinde. Ancak “kafayı çalıştırmanın” nöronların uyarılmasını sağlayarak bu hücreler arasındaki bağlantıların artırılması / düzenlenmesi ve bu sayede hücrelerin yaşam sürelerinin uzaması mantıklı görünüyor.

Peki beyin egzersizini nasıl yapabilirsiniz? Çağımızda bulmacalar ve mantık oyunları insanların eğlenerek uğraştığı şeyler oldu. Satranç 6. yüzyıldan bu yana oynanıyor, bazı masa oyunlarının geçmişinin binlerce yıla doğru uzandığı biliniyor. İnsanoğlunun teknolojinin henüz var olmadığı çağlarda dahi beyin egzersizi için geliştirdiği yöntemler takdire şayan.

Modern zamanlarda beyin egzersizi aktiviteleri bilgisayarlara ve oyun konsollarına sıçramış vaziyette. Post-PC döneminde ise bu araçlar doğal olarak akıllı telefonlarımızdaki yerini aldı. Bilim adamları ve geliştiricilerin ortak çalışmaları sonucunda bulmaca tabanlı yaygın beyin egzersizi uygulamaları herkesin cebine giriyor. Her gün birkaç tane bulmaca üzerinde zaman harcamak detaylara odaklanma, uzamsal düşünme, dil becerileri gibi konularda kayda değer şekilde ilerlemenizi sağlayabilir. Bu yazımızda beyin egzersizi için kullanılabilecek, Android ve iOS işletim sistemleriyle uyumlu en iyi mobil uygulamaları tanıtmak istedik.

Beyin Egzersizi İçin Mobil Uygulamalar

Lumosity

iOS | Android

Beyin Egzersizi İçin Mobil Uygulamalar 1

Agresif bir pazarlama kampanyası yürüten Lumosity uygulamasını birçok web sitesinde beliren reklam banner’larında mutlaka görmüşsünüzdür. Beyin egzersizi yapmak istiyorsanız uygulamaya zaman ayırabilirsiniz. Yer verilen çeşitli egzersizler için yetenek ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak hatırlatma yapılmasını sağlayabilirsiniz. Ücretsiz versiyonda günlük 3 adet oyuna erişebiliyorsunuz, ücretli abonelikte ise 5 oyun emrinize amade.

NeuroNation

iOS | Android

Beyin Egzersizi İçin Mobil Uygulamalar 2

NeuroNation basit antrenmanlara ücretsiz şekilde erişebilmenize olanak tanıyor. İlk olarak 3 farklı egzersiz karşınıza çıkıyor, sonrasında bulmacaları çözüp tecrübe puanlarını topladıkça yenilerini aktive ediyorsunuz. Intelligence (Zeka), Focus (Odaklanma) ve Memory (Hafıza) kategorileri de var ama uygulama içi satın alma yapmak gerekiyor.

Elevate

iOS | Android

Beyin Egzersizi İçin Mobil Uygulamalar 3

Elevate uygulaması okuma, yazma, anlama ve genel anlamda dil becerilerinizi geliştirmek için önemli bir uygulama. Bünyesinde matematik ve hafıza yeteneklerini test eden egzersizler de bulunuyor.

Peak

iOS | Android

Beyin Egzersizi İçin Mobil Uygulamalar 4

Peak uygulaması Lumosity’e benziyor, çok çeşitli egzersizler içermekte. Ücretsiz ve ücretli abonelikle erişilebilen egzersizler var. Pro sürümüne yükseltilince kişiselleştirme bir üst düzeye çıkarılıyor, kullanıcıya odaklanan sonuçlar elde edilebiliyor. Beyin grafiği sayesinde yaşıtlarınızın sergilediği performansı öğrenebiliyorsunuz.

Fit Brains

iOS | Android

Beyin Egzersizi İçin Mobil Uygulamalar 5

Fit Brains daha çok görsellik ve reflekslere odaklanıyor, kullanıcıların odaklanma ve gözlem yeteneklerini geliştirmeyi amaçlıyor. Ücretsiz faydalanılabilen bulmacaların yanı sıra ücretli abonelik yardımıyla erişilebilen testler de var.